Haber

ABD Başkanı Joe Biden, Dominik Cumhuriyeti ve Şili Cumhurbaşkanlarıyla görüştü

ABD Başkanı Joe Biden, ikili çıkarları ve iş birliğini geliştirmenin yollarını görüşmek üzere Dominik Cumhuriyeti Başkanı Luis Abinader ve Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric ile bir araya geldi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya göre Biden, küresel tedarik zincirlerindeki sıkılaşma ve küresel krizden kaynaklanan sorunları görüşmek üzere düzenlenen Amerikalararası Ekonomik Refah Paydaş Zirvesi’ne katılmak üzere ABD’ye gelen Abinader ve Boric ile bir araya geldi. sistematik olmayan göç

İkili ilişkileri ve ortak öncelikleri geliştirmenin yollarını tartışan Biden ve Abinader, sürdürülebilir kalkınma ve iklim değişikliğiyle mücadele için iş birliği yollarını tartıştı.

İki cumhurbaşkanı ayrıca Haiti’deki güvenlik durumunu ve Haiti için başlatılması planlanan Çok Uluslu Güvenlik Temeli’ne (MSS) ilişkin gelişmeleri de ele aldı.

Biden, Şili Devlet Başkanı Boric ile görüştü

İkili ilişkileri geliştirmek amacıyla bir araya gelen Biden ve Boric, ekonomik büyümeyi teşvik etmenin ve ekonomik çıkarları geliştirmenin yollarını tartıştı.

İki cumhurbaşkanı iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki ortak kararlılıklarını yineledi ve ortak endişe yaratan konuları ele aldı.

“ABD’nin İsrail’i desteklediğini ve İsrail’in uluslararası insani hukuk uyarınca kendisini savunma hakkına sahip olduğunu” yineleyen Biden, ülkesinin Gazze’deki sivillere sağlanan insani yardımı artırma çabalarını sürdüreceğini bir kez daha doğruladı.

Biden, Rusya-Ukrayna Savaşı’nda Ukrayna’ya desteğin sürdürülmesinin önemine vurgu yaparak, savaşın başta gıda ve enerji güvenliği olmak üzere küresel etkilerine ilişkin endişelerini dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu