Ekonomi

ABD’de kritik tarım dışı bordro verileri yayınlandı

Piyasaların merakla beklediği ABD tarım dışı istihdam verileri açıklandı.

Mart ayında tarım dışı istihdam 236 bin kişi arttı. Piyasa beklentisi Mart’ta tarım dışı istihdamın 239 bin artması yönündeydi.

Tarım dışı istihdamda Şubat ayı verisi 311 binden 326 bine revize edildi.

İŞSİZLİK AZALTTI

Mart ayında ülkede işsizlik oranı yüzde 3,6’dan yüzde 3,5’e geriledi. Ülkede işsiz sayısı Mart ayında bir önceki aya göre hafif bir düşüşle 5,9 milyondan 5,8 milyona geriledi.

SAATLİK ÜCRETLER YÜZDE 0,3 ARTTI

Enflasyon açısından izlenen ortalama saatlik kârlar beklentiler dahilinde gerçekleşti.

Mart ayında yurt genelinde ortalama saatlik kârlar bir önceki aya göre beklentilere paralel olarak yüzde 0,3 arttı. Ortalama saatlik ücretlerdeki yıllık artış bir önceki aya göre yüzde 4,6’dan yüzde 4,2’ye geriledi.

DOLAR ENDEKSİNDE YÜKSELİŞİ BİTİRİN

Verilerin ardından dolar endeksinde sınırlı bir artış yaşandı. Bilgi öncesi 101,98 seviyesinde olan dolar endeksi, 102 seviyesinin üzerine çıktı.

FED NE YAPACAK?

ABD’de resesyon endişeleri sürerken, istihdam piyasasındaki zayıflık ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sıkı para politikası açısından değerli. Ülkede istihdam piyasası soğumuş olsa da, fiyat artışının enflasyona olası etkisi sonrası Fed’in ne yapacağı merak ediliyor.

Analistler, Fed’in para politikası sıkılaştırmasının yavaş da olsa reel ekonomi üzerindeki etkilerini gösterdiğini ancak istihdam artışındaki yavaşlamanın bankanın faiz artırımlarını durdurmayı düşünmesi için yeterli olmadığını belirtti.

Analistler, Fed’in Mayıs ayındaki toplantısında yüzde 55 olasılıkla politika faizini sabit tutmasının, yüzde 45 olasılıkla 25 baz puan faiz artırmaya devam etmesinin beklendiğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu