Ekonomi

ABD’de tarım dışı istihdam beklentileri aştı

ABD’de tarım dışı istihdam Ağustos ayında 187.000 arttı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi artışın 170 bin olacağı yönündeydi.

İşsizlik oranı beklentisi ise yüzde 3,5 olarak belirlendi.

Ekonomistler, Ağustos ayında ortalama saatlik kazancın aylık bazda yüzde 0,3 olduğunu söyledi; Yıllık yüzde 4,3 artış öngörüyordu.

Bloomberg ABD Başekonomisti Anna Wong, veriler açıklanmadan önce yaptığı değerlendirmede, Ağustos ayında ABD istihdam piyasasının soğuduğu görüşündeydi.

Wong, “Yellow Corp.’un iflası ve Hollywood yazarlarının grevi işe alım üzerinde baskı oluşturuyor, ancak bunların tarım dışı maaş bordroları üzerindeki etkisi, kısmen Taylor Swift’in konser turunun da etkisiyle eğlence ve otelcilik çalışanlarına yönelik artan talep nedeniyle bir şekilde sınırlı olabilir” dedi.

Wong, “İşgücü piyasasındaki çatlakların önümüzdeki aylarda United Auto Workers’ta olası bir grev ve sonbaharda istihdam büyümesini negatife çevirecek olası bir hükümet kapanmasıyla birlikte genişleyeceğini düşünüyoruz” dedi.

İstihdam bilgileri açısından öncü gösterge olan ADP verilerinde ağustos ayında beklentiler beklenenin üzerinde gerçekleşti. altındaartış gözlendi.

ADP Araştırma Enstitüsü’nün Stanford Dijital Ekonomi Laboratuvarı işbirliğiyle hazırladığı bilgiye göre özel sektör istihdamı ağustos ayında 177 bin arttı. Beklenti 190 bin idi.

-Veriler anında güncellenecektir

ekinozuajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu