Haber

Arnavutluk-Türkiye Medya Forumu Tiran’da düzenlendi

Yunus Emre Enstitüsü (YEE) koordinasyonunda Arnavutluk’un başkenti Tiran’da “Arnavutluk-Türkiye Medya Forumu” düzenlendi.

Başkentte bir otelde düzenlenen forumda konuşan Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Tayyar Kağan Atay, iki ülkenin basın mensuplarıyla bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

Forumu düzenlediği için YEE’ye teşekkür eden Atay, “İki ülke ilişkilerinin gelişmesinde medyanın önemli bir rolü var. Gördüğümüz kadarıyla Arnavut medyası iki ülke arasındaki ilişkileri geliştiren bir çizgide” dedi. ve bize yardım ediyor.” söz konusu.

Ticaretin hedefi 2 milyar dolar

Türk ve Arnavut halkının asırlık çıkarlara sahip olduğunu hatırlatan Atay, “Türkler ve Arnavutlar olarak artık akrabayız. Dolayısıyla bu ilişkileri takdir etmemiz gerekiyor. Arnavut kökenli çok sayıda Türk vatandaşı var, aynı şekilde Arnavutluk’ta da bizim vatandaşlarımız var. Özellikle ekonomik ve ticari ilişkilere önemli katkı sağlıyoruz.” ifadesini kullandı.

İki ülke arasındaki diplomatik bağlantıların 100 yıldır devam ettiğini belirten Atay, “Arnavutluk’la diplomatik ilişkilerde ikinci yüzyıla girdik ve 2021’de bunu stratejik ortaklık düzeyine çıkardık. Ticareti aştık. 2022’de 1 milyar dolarlık hacim, şimdi hedefimiz 2 milyar dolara ulaşmak.” dolara.” dedi.

“Balkanların istikrarına net katkı sağlayan iki ülkeyiz”

TİKA projeleriyle Arnavutluk’taki ortak kültürel mirası yeniden canlandırdıklarını belirten Atay, Türkiye Bursları kapsamında Türkiye’de 200’ün üzerinde Arnavut öğrencinin eğitim aldığını ve Maarif Vakfı’nın dünyadaki tek üniversitesinin Arnavutluk’ta olduğunu kaydetti.

Atay, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremin ardından Arnavutluk’un yaptığı çalışmalardan etkilendiklerini vurguladı.

Türkiye’nin Arnavutluk’un doğal müttefiki olduğunu belirten Atay, “Balkanlar’ın istikrarına net katkı sağlayan iki ülkeyiz. İlişkilerimiz, ortak tarihimize yakışır şekilde ikili, bölgesel ve uluslararası düzeyde devam edecektir.” dedi.

“Yeni medya toplantıları yapmaya devam edeceğiz”

YEE Kültürel Diplomasi Akademisi Koordinatörü Dr. Melih Barut, YEE olarak medya temsilcileriyle bir araya gelmekten ve iki ülkenin medya temsilcilerini kültürel iletişim ve etkileşim bağlamında bir araya getirmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

Barut, medya toplantıları kapsamında üçüncü çalışmayı Arnavutluk’ta gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bu tür etkinliklerle Yunus Emre’nin ‘Tanıyalım’ felsefesini sahada hayata geçiriyoruz. Yeni medya toplantıları kapsamında yeni medya toplantıları düzenlemeye devam edeceğiz. bu felsefenin.” söz konusu.

Görüşmeler kapsamında gazeteciler, iki ülke basını arasındaki iş birliğini artırmanın yolları ve gerçeklerin doğru şekilde yansıtılması konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Programda Tiran YEE Koordinatörü Ömer Osman Demirbaş da kurumunun Tiran’daki faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Foruma Türkiye ve Arnavutluk’ta faaliyet gösteren basın kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

haber-hendek.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu