Teknoloji

ASELSAN kilit konumda! Türkiye bir üst lige yükseldi

Türkiye’nin önde gelen savunma ve teknoloji şirketlerinden biri olan ASELSAN, teknoloji transferi çalışmaları kapsamında hem şirketten dış paydaşlara hem de dış paydaşlardan şirkete teknoloji ve bilgi aktarımı konusunda çalışmalar yürütmektedir.

ASELSAN Teknoloji Transfer Müdürlüğü, ASELSAN’ın teknoloji transferi çalışmalarında telif (kullanım hakkı) oranlarının ve ticarileştirme modelinin belirlenmesi ve taraflar arasında uyumun sağlanması konusunda ASELSAN şube başkanlarına görüş verme görevini yerine getirmektedir.

Şirket, dış paydaşlara yapılan teknoloji transferleri sayesinde yüksek üretim hacimlerine ulaştı. “uzaktan kumandalı silah sistemleri”(UKSS) dahildir.

UKSS için ASELSAN Konya Silah Sistemleri AŞ’ye teknoloji transferi yapılıyor.

ASELSAN Konya, UKSS üretiminin yanı sıra yurt içinde üretilemeyen silahların tasarımı ve üretiminde ülke için stratejik bir rol üstlenmek üzere kuruldu. ASELSAN’ın 30/35 milimetre silahlar konusundaki tecrübesinin ASELSAN Konya’ya aktarılması ve bu alanda ürüne dönüştürülmesi hedefiyle teknoloji transferi çalışmaları yürütüldü. ASELSAN Konya ile imzalanan Teknoloji Transfer Sözleşmesi kapsamında UKSS üretimine yönelik üretim limitlerinin genişletilmesi ve niteliklendirilmesine yönelik çalışmalar planlanmış ve devam etmektedir.

ASELSAN DENEYİMİYLE KARAYOLU TRAFİK RADARI

ASELSAN Radar ve Elektronik Harp Sistemleri Dairesi Başkanlığı (REHİS) tarafından radar teknolojileri alanında geliştirilen teknik bilgi birikiminin sivil alanda ticarileştirilmesi amacıyla Mikro Elektronik Sistemleri (MELSİS) şirketine teknoloji transferi yapılacak.

REHİS tarafından geliştirilen radar teknolojilerindeki deneyim, sivil sektörde karayolu trafik radarının geliştirilmesi, ticarileştirilmesi ve ASELSAN’a telif ödemesi yapılması amacıyla MELSİS firmasına lisanslanacak. Bu kapsamda MELSİS ile teknoloji transferi sözleşmesi imzalandı.

Trafik radarı ürününde gerekli geliştirme ve modifikasyonların tamamlanmasının ardından satışa sunulan ürünlerden telif geliri elde edilecek.

YOLCU YANINDAKİ TEHLİKELİ VE YASAK NESNELERE ERİŞİM YOKTUR

ASELSAN, şirketten teknoloji transferinin yanı sıra dış paydaşlardan da yeni yetenekler kazanıyor.

Terahertz Gerçek Zamanlı Yolcu Görüntüleme İş Ailesi Projesi kapsamında TÜBİTAK MAM’dan teknoloji transferi için çalışmalar yürütüldü.

Terahertz Gerçek Zamanlı Yolcu Görüntüleme Sistemi, insan vücuduna gizlenmiş patlayıcı maddeleri, silah, tüfek, bıçak gibi silahların yanı sıra uyuşturucu, tütün, sigara, et, alkol vb. maddeleri kullanarak tespit eden bir görüntüleme cihazı olarak tasarlanmıştır. vücut tarafından yayılan doğal THz radyasyonları.

TÜBİTAK MAM tarafından geliştirilecek ve teknolojisi aktarılacak entegre alıcı dizisi, ilgili ASELSAN sistemine entegre edilerek kullanılacak.

40 MİLYAR DOLARLIK PAZARA RÜZGAR TÜRBİNİ TEKNOLOJİSİ TRANSFERİ

ASELSAN Ulaşım, Güvenlik, Güç, Otomasyon ve Sağlık Sistemleri Daire Başkanı ve Teknoloji Transfer Müdürlüğü, Almanya merkezli Aerovide firmasının rüzgar türbinleri alanındaki patent, tasarım, bilgi birikimi ve teknoloji birikimini Türkiye’ye kazandırmak amacıyla teknoloji transferi faaliyetleri gerçekleştirdi. şirket.

Bu kapsamda ASELSAN için gerekli performans kriterlerini karşılayan türbinler ve ilgili teknolojiler için Aerovide firmasının temsilcileriyle toplantılar yapılmış, teknik, mali ve diğer konularda değerlendirmeler yapılarak anlaşmaya varılarak sözleşme imzalanmıştır.

ASELSAN, teknoloji transferinin yanı sıra kendi adına yapacağı geliştirme ve entegrasyonlar sonrasında müşterilerine tekliflerde bulunacaktır.

Türkiye rüzgar enerjisi pazarının önümüzdeki yıllarda 40 milyar doların üzerinde olacağı ve ASELSAN’ın bu pazarda önemli bir oyuncu olacağı öngörülüyor.

hizan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu