Haber

Avcılar’da Deprem Anıtı önünde protesto

AVCILAR’daki Deprem Anıtı önünde toplanan grup, İstanbul’da depremden en çok etkilenecek ilçe olduklarını ve önlem alarak binaların güvenli hale getirilmesini istediklerini açıkladı.

Marmara Caddesi’ndeki Deprem Anıtı önünde toplanan Avcılar Kent Konseyi, ‘Güvensiz binalarda ölmek istemiyoruz, inançlı binalarda yaşamak istiyoruz’ sloganıyla basın açıklaması yaptı. Yetkili kurumlarla görüşerek önlem almak için çaba sarf edeceklerini belirten Turgay Halisçelik, Avcılar halkı olarak İstanbul’da meydana gelebilecek depremden en çok etkilenecek ilçe olduklarını hatırlattı.

Halisçelik, “Maraş depreminde gördüğümüz ortak korkuyu dile getirmeliyiz ve dehşete kapıldık. Bu yapıların denetimi ne kadar gerçek, kentsel dönüşüm sonrası yapılan yeni binalarda yaşamak ne kadar güvenilir? Merkezi istiyoruz. ve bu çalışmalarla ilgili yerel yönetimler ve kurumlar bu çalışmaların daha dikkatli ve şeffaf bir şekilde yürütülmesi için Avcılar’da önemli risk altındaki alanlar bulunmaktadır. İncelenmeli.Deprem sırasında bu katlarda sarsıntı dalgalarının büyüyeceğini ve üzerlerindeki yapıların daha çok sarsılacağını biliyoruz.Doğal afetler kadere çevrilmemeli.İnsanlar güvenle barınabilir” dedi.Avcılar Belediyesi Basın açıklamasına katılan Önder Turan Hançerli, son dönemde 1.811 yapının kentsel dönüşüme girdiğini ve binlerce kişinin kentsel dönüşüme girdiğini belirtti. Dini bir hayata başladı. Hançerli, inançlı evlerin el ele verilmesi gerektiğini, evini yenilemek isteyenlere 10-15 yıl sıfır faizli kredi verilmesi gerektiğini, bunu devletin ve hükümetin yapabileceğini söyledi. Basın açıklamasının ortasında kefenli kişilerin olduğu da kaydedildi.

haberdikili.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu