Haber

Basit bir karın ağrısı hayatını mahvetti: Yürümeyi bile yeniden öğrendi

Avustralya, Chloe Spitlanic adında bir kadının hikâyesini anlatıyor. 22 yaşındaki kadının başına gelenler, basit bir acının bile ne kadar ciddiye alınması gerektiğini bir kez daha ortaya çıkardı.

Laktoz ve fruktoz intoleransı nedeniyle oluşan mide ağrılarına yabancı olmayan Spitlanic, karın ağrıları dayanılmaz hale gelince çözümü doktora gitmekte buldu.

Durumu kötüleşince annesi ve kız kardeşi, ağrının özellikle yumurtalıklarına yakın bir noktadan geliyormuş gibi görünmesi nedeniyle doktora gitmesini tavsiye etti.

Yapılan incelemelerin ardından 22 yaşındaki kadının hayatı alt üst oldu. Çünkü bir dizi rutin testten geçtikten sonra Spitlanic bir doktordan hayatını değiştirecek bir telefon aldı.

“Doktor yumurtalıklarımın çevresinde çok büyük üç kistin ortaya çıkmasından bahsetmeye başladı ama sonra bana bunun kanser olduğuna inandıklarını söyledi.”Avustralyalı bayan dedi ve hemen hastaneye kaldırıldı.

YENİDEN YÜRÜMEYİ ÖĞRENDİ

Üçüncü aşama yumurtalık kanseri olduğumu öğrenen Spitlanic, ameliyatının ardından yaklaşık üç aylık bir iyileşme süreci geçirdi ve burada fizyoterapist yardımıyla yürümeyi ve ayağa kalkmayı öğrenmek zorunda kaldı.

Talihsiz kadının tamamen iyileşmesi 3 yıl sürdü. Spitlanic kadınları bedenlerini dinlemeye teşvik ediyor ve “basit bir ağrı gibi anormallikler ortaya çıktığında”Seni doktora gitmeye davet ediyor.

“SESSİZ KATİL” OLARAK ANILDI

Yumurtalık kanseri ile ilgili tüm konuşmalarda hastalık “Sessiz katil” Olarak anılır. Yumurtalık kanseri hastalarının yüzde 72’sinde en az bir semptom var.

YUMURTALIK KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Onkoloji uzmanı Prof. Dr. Barbara Goff ve ekibi, yumurtalık kanseri olan hastaların yaşadığı semptomlarla yumurtalık kanseri olmayan hastaların yaşadığı semptomları karşılaştırdı. Buna dayanarak yumurtalık kanserinin altı önemli belirtisini tanımlayan bir indeks geliştirdiler.

  • Şişme
  • Karın boyutunda artış
  • çabuk tokluk hissi
  • yeme zorluğu
  • Pelvik ağrısı
  • Karın ağrısı

2020 Türkiye istatistiklerine göre Türkiye’de yumurtalık kanseri vaka sayısı 4 bin 59. Ülkemizde tüm kanserler arasında 17., kadınlarda görülen kanserler arasında ise 7. sırada yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu