Haber

BM Genel Komiseri: Gazze’de kesinlikle güvenli bir yer yok

Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, Gazze’nin güneyinde yer alan Refah şehrinde artık güvenli bir yer olmadığını söyledi İsrail saldırıları altında şerit.

Lazzarini, BM Cenevre Ofisi’nde üye ülke temsilcilerine İsrail ablukası ve yoğun saldırılar altında kalan Gazze Şeridi’nde yaşananlar hakkında bilgi verdikten sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Toplantının yaklaşık 2 saat sürdüğünü belirten Lazzarini, “Genel olarak Refah’taki son derece endişe verici durumu ele aldık. Refah’ta insanlar olası büyük çaplı askeri operasyon nedeniyle tedirgin ve korkuyor. Askeri operasyon gerçekleşirse, Soru şu: ‘Refah’taki siviller’ ‘Nereye gidecek? Artık Refah’ta kesinlikle güvenli bir yer yok.” ifadesini kullandı.

Lazzarini, Gazze’deki çatışma nedeniyle 100 binden fazla kişinin öldüğünü, yaralandığını veya kaybolduğunu belirterek, bunun da bu durumun 4 ayda nüfusun yüzde 5’ini etkilediği anlamına geldiğini belirtti.

Lazzarini, 7 Ekim 2023 saldırılarına 12 UNRWA çalışanının dahil olduğu iddiasının da toplantıda gündeme getirildiğini, bu kişilerin sözleşmelerinin feshedilmesi dahil tüm süreci anlattığını, bununla ilgili soruşturmanın devam ettiğini söyledi. mesele başlamıştı.

Toplantıda İsrail’in UNRWA’nın Gazze’deki binasının altında Hamas tüneli bulunduğu yönündeki iddialarının da gündeme geldiğini belirten Lazzarini, savaşın bitiminden sonra bir soruşturma komitesine ihtiyaç duyacaklarını ve bu süreçte BM tesislerine açıkça saygısızlık yapıldığını vurguladı.

UNRWA’nın kapatılması çağrılarını da görüştüklerinin altını çizen Lazzarini, bu çağrıların “dar görüşlü” bir yaklaşım olduğunu kaydetti.

Lazzarini, son dönemde Gazze’de yaşanan felaketin ardından artık genel siyasi çözüme ulaşmanın zamanının geldiğini belirtti.

İsrail’in Refah’a saldırısı

İsrail ordusunun Refah’a yönelik saldırılarında 100’den fazla kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı; Planlanan kara operasyonu insani felaket alarmlarını tetikledi.

Gazze’ye düzenlediği saldırılarda on binlerce Filistinliyi katleden İsrail, bölgenin kuzey ve orta kesimlerindeki nüfusun büyük bir kısmını Mısır sınırındaki Refah kentinde yoğunlaşmaya zorladı.

Birleşmiş Milletler’e (BM) göre, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları gıda, temiz su ve ilaç kıtlığı nedeniyle bölge nüfusunun yüzde 85’ini ülke içinde yerinden etmek zorunda bırakırken, yerleşimin altyapısının yüzde 60’ı da zarar gördü.

İsrail’i soykırımla suçlayan Uluslararası Adalet Divanı, ara kararında Güney Afrika’nın Aralık 2023’te açılan davadaki iddialarının makul olduğunu kaydetti.

habergolpazari.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu