Haber

CHP Lideri Kılıçdaroğlu: Çocuk gibi ağlama

2023 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifinin tamamına ilişkin müzakereler bugün TBMM Genel Kurulu’nda başladı. Bütçe Kanun Teklifi görüşmelerinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay bütçe sunumunu yaptı. UYGUN Partisi, MHP ve HDP adına genel liderler veya küme başkan yardımcılarının yaptığı konuşmanın ardından CHP için Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu kürsüye çıktı.

“NASIL SEÇİLDİĞİNİ ÇOK İYİ BİLİYORUM”

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun konuşması sırasında Meclis’te gergin anlar yaşandı. Sert sözlerle AK Parti’ye yük olan Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Sayıştay adına kamu kurumlarının mali faaliyetlerini denetleme misyonunu yerine getirmediğini belirtti. AK Parti saflarında Kılıçdaroğlu’nun sözlerini sık sık kesti. AK Parti milletvekilleri, “Meclis başkanını biz seçtik” deyince Kılıçdaroğlu, “Senin nasıl seçildiğini çok iyi biliyorum” yanıtını verdi.

“ÇOCUK GİBİ AĞLAMAYIN”

AK Parti saflarından yükselen itiraz sesleri üzerine yeniden kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu, “Başka bir meseleye ağlamayalım arkadaşlar. Ağlamayın. Bütçe geldi. Bütçe iyi. Bu bütçe bütçedir” dedi. gelirin nasıl toplanacağını nasıl harcanacağını anlatan bir bütçedir.Bu esaslara göre hazırlanması gereken bir bütçedir.Dinlerseniz size her şeyi anlatacağım.Merak etmeyin ağlar gibi ağlamayın. çocuk bağırma, itiraz ediyorsan kürsüye gel, buraya gel, buraya gel.”

“PARLAMENTO KONSEY ADINA BÜTÇEYİ DENETLEYİYOR”

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Meclis bütçeyi yapar ama başka bir şey yapar. Meclis, çıkardığı bütçenin kanuna uygun harcanıp harcanmadığını da denetler. TBMM’nin de bir görevi vardır. Sayıştay üzerinden denetim.Sayıştay diyor ki, ‘Siz benim adıma Türkiye Büyük Millet Meclisisiniz.Kabul edilen kesinhesap kanunu ve bütçeyi siz denetleyeceksiniz. Sanki bürokrasi, sanki yürütme erki gibi. gerçekten harcadı mı, harcamadı mı?” Ben demiyorum, Anayasa söylüyor. Madde 160. ‘Parlamento adına bütçe harcamalarını Sayıştay denetler’ diyor.

“Sindiriyor musun, sindiriyor musun”

Başka bir şey hakkında konuşalım. Sayıştay denetim yaptı. Özellikle atananlara sormak istiyorum. Sayıştay, 315 kamu kurumunun faaliyet raporlarına baktı. 17 kurum hiç yıllık rapor yayınlamadı. Bunun anlamı ne? 17 kurumu yöneten şahıslar ‘Meclis ne demek? Bırak gitsin, Sayıştay ne demek? Raporu bile yayınlayamıyorum. Git kime söylersen söyle.’ Bunu sindiriyor musun? Sindiriyorsun. Aslında sorun burada başlıyor.

“HİÇBİR ŞEY YAPMIYORSUNUZ ARKADAŞLAR”

32 kurum faaliyet raporunda kullanılan kaynakları Sayıştaya bildirmemektedir. Yani Türkiye Büyük Millet Meclisi adına denetim yapan kuruma ‘Ben size bilgi vermem’ diyor. ‘Toplantı’. Ne meclisi kardeşim Meclis nereden geldi?’. ‘Bilgi vermiyorum’ diyor. Siz bir şey yapmıyorsunuz arkadaşlar, sorun buradan kaynaklanıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu