Teknoloji

Dünyanın en popüler programlama dilleri belli oldu

Programlama dünyasına hızlı bir giriş yapmak isteyenlerin en sık karşılaştığı sorun nereden başlayacağına ve hangi programlama dilini seçeceğine karar verememek oluyor.

Sizlere fikir vermesi için dünyada en çok kullanılan programlama dillerini araştırdık ve bu dilleri kısaca açıklamaya çalıştık.

İşte TIOBE Programlama Topluluğu Endeksi’nin verilerine göre 2022’de en çok tanınan programlama dilleri.

Python zirvede

Python’un popülaritesinde son 15 yılda istikrarlı bir artış oldu. 2022’de Python’un kullanımı önemli bir oranda arttı ve en çok tanınan programlama dili olmaya devam ediyor.

Bugün yapay zeka, makine öğrenimi ve robotik gibi gelecek vaat eden teknolojilerin arkasındaki programlama dili olan Python, son yıllarda hayran kitlesini önemli ölçüde artırdı.

TIOBE Software analistlerine göre Python yüzde 16,36 ile ilk sırayı koruyor.

İkinci sıra “C”

En çok tanınan programlama dillerinden biri olan “C” ise yüzde 16,26 ile ikinci sırada yer aldı.

En eski programlama dillerinden biri olan C; Microsoft, Oracle ve Apple gibi teknoloji devleri tarafından benimsenmesi nedeniyle günümüzde hala yaygın olarak kullanılmaktadır.

Özellikle işletim sistemleri ve gömülü sistemler için uygun olan C, aslında temel programlama dillerinin kozmik bir dilidir. C++, Java ve C# sırasıyla ilk 5’i tamamlıyor.

En popüler 10 programlama dili şu şekildedir:

TIOBE Software, 10 yıldır programlama dillerinin popülaritesini sıralıyor. Şirket analistleri; Google, Bing, Yahoo!, Wikipedia, Amazon, YouTube ve Baidu’dan gelen arama sorgularını hesaplar.

Popülerlik indeksi, dünya çapındaki eğitimli profesyonellerin sayısı ve mevcut kurslar dikkate alınarak her ay güncellenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu