Ekonomi

Erasca ve Novartis kanser ilacı denemelerinde işbirliği yapıyor

SAN DIEGO – Erasca, Inc., hassas bir onkoloji şirketi. (NASDAQ: ERAS) Salı günü, yeni bir kanser tedavisinin geliştirilmesini ilerletmek için ilaç devi Novartis (NYSE: NVS) ile klinik deneme işbirliği ve tedarik anlaşmaları imzaladığını duyurdu.

Anlaşmalar kapsamında Novartis, iki kanser türü için bir pan-RAF inhibitörü olan naporafenib ile ilgili klinik çalışmaları desteklemek amacıyla Erasca’ya hiçbir ücret ödemeden bir MEK inhibitörü olan trametinib’i (MEKINIST®) sağlayacak. İşbirliği, RAS Q61X katı tümörleri için SEACRAFT-1 Faz 1b çalışmasına ve NRAS-mutant (NRASm) rezeke edilemeyen veya metastatik melanom için temel Faz 3 SEACRAFT-2 çalışmasına odaklanacak.

SEACRAFT-1 çalışmasının 2024 yılının ikinci ve dördüncü çeyreği arasında birincil bilgileri raporlamaya başlaması beklenirken, SEACRAFT-2 çalışmasının 2024 yılının ilk yarısında başlaması planlanıyor. Bu denemeler, hastaların karşılanmamış yüksek tıbbi ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyor. Şu anda bu durumlar için onaylanmış hedefe yönelik tedaviler bulunmadığından, bu spesifik kanser mutasyonları ile.

Naporafenib 500’den fazla hastaya uygulandı ve özellikle trametinib ile birleştirildiğinde ilk denemelerde umut verici görüldü. Bu kombinasyon etkileyici bir anti-tümör aktivitesi ve yönetilebilir bir güvenlik profili ortaya koydu.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da her yıl yaklaşık 150.000 hastaya melanom, küçük hücreli dışı akciğer kanseri ve diğer türleri içeren RAS Q61X katı tümörleri tanısı konmaktadır. Özellikle agresif bir form olan NRASm melanomu, melanom vakalarının yaklaşık %20-30’unu oluşturur ve bu da her yıl aynı bölgelerde yaklaşık 50.000 yeni vakaya karşılık gelir.

Erasca CEO’su Dr. Jonathan E. Lim, MD, naporafenib ile trametinib kombinasyonunun bu ileri katı tümör endikasyonlarına sahip hastaların sonuçlarını iyileştirme potansiyeli konusunda iyimser olduğunu söyledi. Naporafenib, anti-PD(L)-1 rejiminin başarısız olmasının ardından NRASm melanomu için FDA Hızlı Takip Tanımını aldı.

Bu denemelerin başarısı, alternatifleri sınırlı olan hastalar için yeni tedavi seçeneklerinin ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu ortaklık, Erasca’nın kanser tedavisinde RAS/MAPK yolunu hedef alan tedaviler geliştirme misyonunu yansıtıyor. Bu makaledeki bilgiler basın bültenine dayanmaktadır.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

gundogmushaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu