Yaşam

Fransa’da Fotoğraflanan Son Halka Açık İnfazın Arkasındaki Hikaye

17 Haziran 1939’da hüküm giymiş seri katil Eugen Weidmann, altı kişiyi öldürüp soyduktan sonra Fransa’nın Versay kentinde giyotinle idam edildi. Detaylar için buraya gelin…?

Kaynak:https://worldhistoricalevents.quora.c…

17 Haziran 1939’da hüküm giymiş seri katil Eugen Weidmann, altı kişiyi öldürüp soyduktan sonra Fransa’nın Versay kentinde giyotinle idam edildi.

Polis Weidmann’ı tutuklamaya çalıştığında üzerlerine ateş açtılar ve yaralı polisler Weidmann’ı yere devirip bir çekiçle bayıltarak bayılttıktan sonra Weidmann yakalandı.

Duruşmasından üç ay sonra, Versailles’daki Saint-Pierre hapishanesinin önünde giyotinle idam edildi. Ancak seyircilerin ‘histerik davranışları’ Fransa’nın halka açık infazları yasaklamasına neden oldu.

Seyircinin “histerik davranışı” büyük bir etki yarattı. Fransa Cumhurbaşkanı Albert Lebrun, gelecekteki tüm kamu infazlarını derhal yasakladı.

Kalabalık içinde giyotinle son halka açık infaza tanık olanlardan biri de Fransız Rivierası’na giderken Paris’te kısa bir mola veren o zamanlar 17 yaşında olan dünyaca ünlü aktör Christopher Lee’ydi.

Christopher Lee, o sırada 1998 tarihli bir belgeselde “Başımı çevirdim ama duydum” dedi.

Giyotin, Fransız Cumhuriyeti tarafından uygulanan tek infaz aracıydı. Cihaz 1792’den 1977’ye kadar hizmetteydi. 200 yıl boyunca on binlerce insan giyotinle idam edildi.

bayrakliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu