Teknoloji

Galatasaray FIFA 2000’de Neden Yoktu?

EA Sports tarafından 1999 yılında geliştirilen FIFA 2000; PC, PlayStation, Game Length Color ve Nintendo 64 platformlarında birebir yayınlandı. O zaman oyun gelişmiş grafiklere sahipgöze çarpıyordu.

FIFA 2000, ABD’de Major League Soccer’ı ve Japonya’da Europe League Soccer’ı (J. League) içeren ilk FIFA oyunuydu. Dünyanın her yerinden futbol liglerini bünyesinde barındıran EA Sports, oyunu Türkiye’deki futbolseverlere hitap etmek için oynuyor. türkiye ligida eklendi.

diye ekledi ama oyunda bir gariplik vardı. Türkiye Ligi gruplarının tamamının yer aldığı maçta Galatasaray yer almadı.

Galatasaray, 2000 yılında Türkiye Ligi’nin en başarılı kulübüydü. Sarı-kırmızılılar 96-97’lik periyodu doldurdu. 4 üst üste lig şampiyonluğu yaşamıştı. Galatasaray bu kadar başarılı olmasına rağmen oyuna dahil edilmedi.

Cimbomun’un yerine o dönem 2. Lig’de bulunan Sakaryaspor oyuna girdi. Pekala, neden?

Hemen hemen herkesin bildiği gibi EA Sports, FIFA serisinde yer alan oyundur. kulüplerin lisans hakları satın alıyor. Firma bu haklar sayesinde oyuna eklemek istediği kulüplerin isimleri, logoları, formaları ve oyuncuları gibi birçok detayı oyuna ekleyebiliyor.

Ancak her kulüp lisansını satmak istemez veya daha fazla para ödeyen oyun geliştiricisine lisans hakkını satamaz. Hal böyle olunca son yılların en başarılı Türk gruplarından biri olan Galatasaray EA Sports’tan geliyor. daha fazla paratalep etti.

Ancak EA Sports, Galatasaray’ın talebini geri çevirdi.

Oyun üreticisi ve kulüp arasında ortalarda neler konuşuldu, detayları neler bilinmez ama durum o kadar arttı ki EA Sports sonunda Galatasaray’ı aldı. oyuna hiç eklenmedi.

Normalde lisans alamadıkları takım veya oyuncu yerine EA Sports veya diğer oyun geliştiriciler, o takım, oyuncular. sahte sürüme yer verir. Örneğin, FIFA 2000’de Ronaldo Nazario’nunLisansını alamayan FIFA, oyuncuyu 9 numara olarak oyuna ekledi.

EA ile Galatasaray arasında o kadar çok şey yaşanmış olmalı ki, üretici Galatasaray’ın sahte bir versiyonunu FIFA 2000’e bile dahil etmedi.

Futbol maçlarında ya da rastgele bir oyunda maddi sıkıntılardan dolayı böyle şeyler yaşamanız gayet normal. Bir yıl sonra oyuncularla buluşan FIFA 2001’de işler daha da ilginçleşiyor. Galatasaray hem Türkiye Muhteşem Ligi’nde hem de 1999-2000 döneminde. UEFA Kupasıkazanmak.

Oldukça başarılı bir dönemin ardından EA Sports, Galatasaray’ı FIFA 2001’e dahil etti ama bu sefer de. Türkiye Ligi maçta yer almadı . Hatta fotoğrafta da görebileceğiniz gibi oyun Türkiye’de satışa sunulduğunda kapağında sarı kırmızılıların efsanesi Gheorghe Hagi yer alıyordu.

haber-saimbeyli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu