Ekonomi

Goldman’dan TCMB tahmini

Goldman Sachs, Hazine ve Maliye Bakanı olarak Mehmet Şimşek’in ve Merkez Bankası Başkanlığı’na Gaye Erkan’ın atanmasını yeni hükümette para ve maliye politikasında değişikliğe ihtiyaç olduğu görüşünün kabul edildiğinin bir işareti olarak değerlendirdi.

Goldman Sachs’ın Cuma günü yayınladığı raporda Türkiye ekonomisine ilişkin tahminler güncellendi. Raporda ayrıca, ekonomiyi istikrara kavuşturmak için “döviz kurunda büyük ve aralıklı bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğu” belirtildi.

Goldman Sachs, şu anda merkez bankasının bir sonraki adımlarının ne olacağına dair bir kılavuz metin bulunmadığına işaret ederek, “tamamen ortodoks bir karar vericinin” döviz kurunda “önden yüklemeli” bir düzenlemeye izin vereceğini ve ardından siyasi faiz olan repo faizinin yeniden yönlü bir düzeye çıkması. kaydedildi.

Clemens Grafe müşterilere gönderdiği notta, “Bizim görüşümüze göre, bu, ortodoks bir karar alıcının faiz oranlarını mevcut mevduat oranı olan yüzde 40’a yükselteceğini gösteriyor.” dedi.

Grafe, ABD doları/TL ve enflasyon beklentileri istikrara kavuştuğunda faiz oranlarının hızla düşürülebileceğini, muhtemelen yıl sonuna kadar yüzde 25’e çekileceğini belirtti.

Yabancı kuruluşlar daha şahin bir TCMB bekliyor

Ekonomiyi Mehmet Şimşek’e devrettikten sonra yabancı kurumların siyasi çıkarlara yönelik beklentileri birbirini izliyor.

ABD’li banka JPMorgan, TCMB’nin 22 Haziran’daki para politikası toplantısında veya “belki daha erken” bir tarihte politika faizini yüzde 25’e yükseltebileceğini bildirdi.

Societe Generale, Türkiye ile ilgili yeni analizinde politika faizinin yüzde 15’e yükseltileceğini öngördü.

Kurumun müşterilerine gönderdiği notta, Türkiye ile ilgili temel risklerin, geri dönen siyasi ortodoksluğun yarattığı hayal kırıklığı ve yeni ekonomi yönetiminin ihracatı desteklemek için para birimini zayıflatma ihtimali olduğu belirtiliyor.

Kurum, politika faizinin 22 Haziran’da 650 baz puan artırılarak yüzde 15’e, ardından Temmuz ve Ağustos aylarında 500’er baz puan artırılmasını bekliyor.

marmaris-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu