Haber

Hamas İsrail’in ateşkes teklifini değerlendiriyor

İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki esirlerin serbest bırakılması karşılığında 2 aylık ateşkes teklif ettiği tezlerini değerlendiren Hamas’ın medya yöneticisi Velid Kilani, henüz Hamas’a ulaşan resmi bir teklifin bulunmadığını söyledi. Kilani, “Direnişin temel koşulu, savaşın geçici değil kapsamlı bir şekilde durdurulmasıdır.

“HAMAS KALICI ateşkes istiyor”

İsrail’in yapacağı söylenen teklifin Hamas açısından kabul edilebilir olmadığını belirten Kilani, şöyle devam etti:
“Direniş (Hamas) kalıcı ateşkes istiyor. Sınırlı teklifleri reddediyor. Hamas’ın temel kuralı savaşın geçici olarak değil tamamen durdurulmasıdır. Bundan sonra esir değişimi, inşaat ve yardım girişi gibi diğer belgeler de görüşülecek. Bu kural onaylanırsa ateşkes birkaç saat sonra ya da daha sonra tamamlanacak.” Birkaç gün sonra bunu görebiliriz.

“BASINDAKİ DEĞİŞİM TEKLİFİNİ OKUDUM”

Düşman (İsrail) sınırlı bir ateşkes istiyor. Bu yeni teklifi okudum (basında), iki aylık bir ateşkes teklifinden bahsediliyor. Bu iki ay içerisinde çok aşamalı bir esir değişim operasyonunun gerçekleştirileceği söyleniyor. Ama dediğim gibi direnişin (Hamas) temel şartı kalıcı ve kapsamlı bir ateşkestir. “Daha sonra mahkum takası gibi bazı detayları müzakere ediyoruz.”

TÜM YETKİLER KARŞILIĞINDA 2 AYLIK MOLA TEKLİF ETTİKLERİ İDDİA EDİLDİ

ABD’den yayın yapan “Axios” haber sitesinin İsrailli yetkililere dayandırdığı haberde, İsrail’in Hamas’a yeni bir “ateşkes” teklif ettiği kaydedildi. Haberde Tel Aviv yönetiminin Hamas’taki tutukluların tamamının serbest bırakılması karşılığında Gazze’ye yönelik saldırılarını 2 ay süreyle askıya almayı teklif ettiği vurgulandı.

İsrail’in, Gazze’de kalıcı ateşkesi içermeyen öneriyi Katar ve Mısır aracılığıyla ilettiği, İsrailli yetkililerin Hamas’tan yanıt beklediklerini vurguladıkları ancak çatışmada ilerleme kaydedilebileceği konusunda temkinli bir iyimserlik içinde oldukları bildirildi. gelen gunler.

7 GÜNLÜK İNSANİ YARDIM MESAFESİNDE GÜÇ DEĞİŞİMİ YAPILDI

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, “Mescid-i Aksa başta olmak üzere Filistinlilere ve kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere yanıt vermek” gerekçesiyle 7 Ekim 2023’te İsrail’e kapsamlı bir saldırı başlatmıştı. ve çok sayıda İsrailli esir alındı.

Gazze’deki çatışmalarda 24 Kasım 2023’te 4 gün verilen ve daha sonra 3 gün uzatılan “insani mola”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli tutuklu karşılıklı olarak serbest bırakıldı. İsrail ordusuna göre şu anda Gazze Şeridi’nde 136 İsrailli tutuklu bulunuyor.

ortakoy-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu