Ekonomi

İngiltere Merkez Bankası, ekonomik yavaşlamanın ortasında faiz oranlarını 15 yılın en yüksek seviyesinde tutacak

Bugün İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) ekonomik yavaşlamanın açık işaretlerine rağmen borçlanma maliyetlerini 15 yılın en yüksek seviyesinde tutması bekleniyor. Merkez bankası, dünyanın zengin ekonomileri arasındaki en yüksek enflasyon oranıyla mücadele etme kararlılığını sürdürüyor ve yakın gelecekte faiz oranlarını düşürme planı yok.

Kimilerinin resesyonun başlangıcı olarak yorumladığı ekonomik baskılar karşısında BoE’nin üst üste 14 kez artırdığı banka faiz oranını üst üste ikinci toplantısında %5,25 seviyesinde tutacağı tahmin ediliyor. Bu karar, Avrupa Merkez Bankası ve ABD Merkez Bankası’nın son onyıllardaki ciddi enflasyon artışının gerçekten azalıp azalmadığını ölçtüğü için geçen hafta faiz oranlarını değiştirmeme yönünde aldığı kararla tamamen aynı doğrultuda.

BoE’nin Para Politikası Komitesi, euro bölgesinin iki katından fazla ve ABD’nin neredeyse iki katı enflasyon oranıyla karşı karşıya. Eylül ayında komite, borçlanma maliyetlerindeki bir dizi artışın durdurulması yönünde 5-4’lük bir farkla oy kullandı.

Buna rağmen İngiltere ekonomisinin Eylül ayından bu yana giderek artan yavaşlama işaretleri göstermesi, bazı ekonomistlerin ekonominin resesyona girmiş olabileceğini öne sürmesine neden oldu. Allianz (ETR: ALVGGlobal Investors kıdemli portföy yöneticisi Mike Riddell’e göre, BoE’nin 2021’in sonundan Ağustos 2023’e kadar olan faiz artışlarının tam etkisi, oran değişiklikleri ile etkileri arasındaki önemli gecikme nedeniyle hala hissedilecek.

BoE Başkanı Andrew Bailey ve diğer üst düzey yetkililer, faiz artışlarının ekonomiyi etkilediğini kabul etti. Ancak enflasyonun düşürülmesi konusunda sarsılmaz kararlılıklarını vurguladılar. Fiyat artışlarına karşı yeterince agresif olmadıkları yönündeki eleştirilere rağmen BoE, özellikle fiyat artışlarındaki ciddi artışlar olmak üzere ekonomiye yönelik uzun vadeli enflasyon risklerini ortadan kaldırma kararlılığını dile getirdi.

Her ne kadar enflasyon geçen yılki %11,1’den son verilerde %6,7’ye gerilese de BoE’nin %2 hedefinin oldukça üzerinde kalmaya devam ediyor. Merkez Bankası, ağustos ayında enflasyonun ancak 2025 yılının ikinci çeyreğinde %2’ye döneceği tahmininde bulunmuştu. Orta Doğu’daki huzursuzluk nedeniyle artan petrol ve gaz fiyatlarıyla birlikte enflasyondaki düşüşün yavaşlaması bekleniyor.

Yatırımcıların çoğu, BoE’nin faiz artırımlarını tamamladığına ve borçlanma maliyetlerini düşürmeye başlamadan önce en azından önümüzdeki yılın Ağustos ayına kadar sabit tutacağına inanıyor. Ancak Bailey ve Para Politikası Komitesindeki meslektaşlarının, gerekirse faiz oranlarını daha da artırmaya hazır olduklarını teyit etmesi muhtemel.

BoE ekonomik bilgilerin yanı sıra siyasi gelişmeleri de takip ediyor. Şansölye Rishi Sunak, Muhafazakar Parti içinden gelecek yıl yapılması beklenen ulusal seçimler öncesinde vergileri düşürmesi yönünde baskı altında. Ancak Sunak ve Maliye Bakanı Jeremy Hunt, 22 Kasım’daki bütçe güncellemesinde enflasyonu düşürmeye odaklanma zorunluluğu nedeniyle seçmenlere önemli teşvikler sağlayamayacaklarını belirtti. Hunt’ın gelecek yılın baharında yapılacak seçimlerden önce bir bütçe açıklaması daha yapması bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu