Haber

İranlı Avukat Başörtüsü Olmayan Kadınlara Sağlık Hizmeti Verilmemesine Tepki Gösterdi

Başörtüsü takmayan kadınlara sağlık hizmeti verilmemesi tekliflerine tepki gösteren İranlı avukat Ali Müctehidzade, bunun idari sistem için çok tehlikeli ve acı verici sonuçları olacağını belirtti.

İran’da yayın yapan “etemadonline” haber sitesinin haberine göre Müctehidzade, Güzelliği Emretmek ve Şiddetten Kaçınmak Kurumu’nun Sağlık Bakanlığı ve Tıp Bilimleri Üniversitesi’ne gönderdiği mektubu gördüğünü belirterek, başörtüsü takmayan kadınların tıbbi hizmet verilmemektedir.

Müctehidzade, başörtüsü takmayan kadınlara sağlık hizmeti verilmemesini “hukuka karşı savaş” olarak nitelendirdi.

Böyle bir olayın yönetim sistemi için çok tehlikeli olduğunu ve kötü sonuçları olabileceğini kaydeden Müctehidzade, “Beyefendilere sormak lazım bu eylemden biri ölürse sorumlu kim? Bunlar milletvekilleri mi, müdürler mi? İyi Teşvik Kurumu mu, yoksa Sağlık Bakanlığı’nın sorumluları mı acaba vatandaşa sorun çıkarmaktan sorumlular. Almaya hazır olan var mı?” sözlerini kullandı.

Müctehidzade, Tahran vilayetinin adı geçen yetkilileri ve savcılarının bu tıbbi mektupları yazanları “kovuşturmaya” yetkili olduğuna inandığını belirterek, “Çünkü bu tür eylemler, milletin temel ilkelerine ve hukuk bilimine açıkça aykırıdır. hukuka savaş ilan etti.” değerlendirmesini yaptı.

Bu tür mektup ve uygulamaların ülkede “kanunları itibarsızlaştırmak” anlamına geldiğini kaydeden Müctehidzade, bazı kişi ve hareketlerin “uygulanması toplumu şaşırtan ve huzursuzluk yaratan katı kuralları onaylamaya çalıştıklarını” kaydetti.

Öte yandan İran’da fırın, eczane, market ve alışveriş merkezi gibi birçok iş yeri başörtüsü zorunluluğuna uymayan kadınlara hizmet verdikleri gerekçesiyle mühürlendi.

İran devlet televizyonunun haberine göre, ülkenin kuzeyindeki Gilan eyaletinde başlarını örtmeyen kadınlara hizmet verdikleri gerekçesiyle iki banka müdürü hakkında dava açıldı.

Gilan Eyaleti Lengerud Generali ve Devrimci Savcısı Haşim Mirhüseyni, yöneticilerin başörtüsü takmayan kadınları askere gitmeden önce uyarması gerektiğini, söz konusu kişilerin uyarıya uymaması durumunda polise haber verilmesi gerektiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu