Haber

İtalya’nın Ankara Büyükelçisi: ‘İtalya her zaman Türkiye’nin yanında olacak’

MELİS YILDIRIM

İtalyaAnkara Büyükelçisi Giorgio Marrapodi, İtalya Milli Günü münasebetiyle düzenlenen resepsiyonda. “Eşi benzeri görülmemiş bir trajediye tanık olduk. Bugünün hatırası sonsuza dek kalbimizdedir. İtalyaTicaret Bakanı Mehmet Muş, “Ticaret ve Sanayinin her zaman yanınızda olduğundan ve olacağından emin olabilirsiniz” dedi. İtalya , dış ticaretimizde beşinci sırada yer almaktadır. Geçen yıl ikili ticaret hacmimiz 26 milyar doları aşarak rekor kırdı. Bu yılın sonunda 30 milyar dolarlık hedefimize ulaşacağız. Öte yandan, bölgesel ve küresel ölçekte karşılaştığımız zorluklar, Türkiye ile İtalya arasındaki ilişkilerin değerini ortaya koymakta ve işbirliğimizin önemini daha da vurgulamaktadır.”

İtalya’da Cumhuriyetin kuruluşunun 77. yıl dönümü bugün büyükelçilikte düzenlenen resepsiyonla kutlandı. Resepsiyona Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un yanı sıra çok sayıda yabancı misyon temsilcisi katıldı. İki ülke milli marşlarının okunmasının ardından açılış konuşmaları yapıldı. Konuşmasına 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybedenleri anarak başlayan Giorgo Marrapodi, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Eşi benzeri görülmemiş bir trajediye tanık olduk. Bugünün hatırası sonsuza kadar kalbimizde. İtalya’nın her zaman yanınızda olduğundan ve olacağından emin olabilirsiniz. Bu bağlamda Sivil Savunma Daire Başkanlığımız bünyesinde son dönemde başlattığımız işbirliklerinden gurur duyuyorum.

Halkımızın esenliğini sağlarken, önümüzdeki zorluklar bağlamında barış ve güvenliği teşvik etmek için çalışmak esastır. Avrupa’daki savaş saldırganlığının bu kritik noktasında, Ukrayna halkıyla birlikte tarihin gerçek tarafında kalmaya devam etmeliyiz.

Başbakan Meloni’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği mesajda da belirttiği gibi İtalya ve Türkiye, Akdeniz’de ve dünyada temel sorumlulukları paylaşan müttefik ülkelerdir. Amacımız, istikrar ve büyümeyi desteklemek, halklarımızın ihtiyaçlarını karşılamak ve ortaklarımız ve müttefiklerimizle yeni diyalog yolları açmak için birlikte çalışmaktır.

Sevgili dostlar, İtalya ve Türkiye, kapsamlı siyasi temasları, derin kültürel bağları ve çok canlı ticari çıkarları içeren kusursuz bir ikili diyalog sürdürmektedir.

Bu bağlamda, geçen yılki hükümet ortası tepesinin başarısını tekrarlamasını umduğumuz bir sonraki ikili Ortak Ekonomi ve Ticaret Kurulu’nun düzenlenmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu hedeflere ulaşmak için çalışmaya hazırız.”

MEHMET MUŞ: GEÇEN YIL İKİLİ TİCARET HACMİMİZ 26 MİLYAR DOLARI AŞARAK REKOR KIRDI

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, konuşmasının başında, “Ülkemizde yaşanan felaketlerde İtalyan hükümeti ve halkının dayanışması ve desteğinden dolayı şükranlarımı sunuyorum.” dedi. Muş, şöyle devam etti: “İtalya, dış ticaretimizde beşinci sırada. Geçen yıl ikili ticaret hacmimiz 26 milyar doları aşarak rekor kırdı. Bu yıl sonunda 30 milyar dolar hedefimize ulaşacağız. Öte yandan zorluklar da devam ediyor. Bölgesel ve küresel ölçekte karşı karşıya kaldığımız zorluklar, Türkiye ve İtalya’nın ortasında karşı karşıya kaldığımız zorluklar, “Bağlantılarımızın değerini gösteriyor ve işbirliğimizin değerini daha da vurguluyor. Ekonomiden savunmaya birçok alanda çıkarlarımızı geliştirmeye kararlıyız” dedi.

Kaynak: ANKA / Siyaset

karasu-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu