Ekonomi

Japonya’dan İngiltere’ye 18 milyar sterlinlik yatırım taahhüdü

İngiliz hükümetinden yapılan açıklamaya göre, yatırım planları İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın G7 Liderler Zirvesi için Japonya’da bulunduğu sırada açıklandı.

Japon şirketlerinin 18 milyar sterlinlik yatırımları, açık deniz rüzgar enerjisi, düşük karbonlu hidrojen üretimi ve diğer saf enerji yatırımlarına odaklanıyor.

Bu kapsamda Japonya merkezli Marubeni şirketi, İskoçya’da offshore rüzgar enerjisi ve yeşil hidrojen projeleri için 10 milyar poundluk bir yatırım planlıyor.

Sumitomo Corporation ise offshore rüzgar projelerine 4 milyar sterlinlik yatırımın yanı sıra İskoçya’da 200 milyon sterlinlik bir yüksek gerilim kablo üretim tesisi kurmayı hedefliyor. Fabrikanın 150 vasıflı istihdam yaratması bekleniyor.

Emlak şirketleri Mitsubishi Estate ve Mitsui Fudosan, birinci sınıf ofis alanı ve uygun fiyatlı konuta 3,5 milyar £ yatırım yapmayı bekliyor.

Toshiba ayrıca Cambridge Laboratuvarı’ndaki operasyonlarını genişletmek için gelişmiş kuantum güvenli kriptografik iletişim çözümlerine 20 milyon £ yatırım yapmayı planlıyor ve bu da 30 istihdam yaratacak.

İngiltere Başbakanı Sunak, Japon şirketlerinin taahhütlerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, bu yatırımların Japonya’nın en büyük şirketlerinin İngiltere ekonomisine olan güveninin bir göstergesi olduğunu belirterek, “Bu yatırımlar, nitelikli işgücü yaratılmasını desteklemekte ve yerel yatırımların dönüşümünü sağlamaktadır. … Japonya ile ticari ilişkilerimizi ve aramızdaki ticareti artırıyoruz. Sınır yok.” terimleri kullandı.

Japonya’daki görüşmelerin ardından İngiliz şirketi Octopus Energy, Asya-Pasifik enerji pazarında akıllı enerji sistemleri için 2027 yılına kadar 1,5 milyar sterlinlik yatırım yapacağını açıkladı. Şirket ayrıca Tokyo’daki teknoloji inovasyon merkezine 300 milyon £ yatırım yapacak.

Japon şirketlerinin İngiltere’deki mevcut yatırımları 92 milyar lira, iki ülke arasındaki ticaret hacmi ise geçen yılın prestijiyle 27.7 milyar lira seviyesinde.

alacakayahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu