Ekonomi

Kredi kartına taksit sınırlaması

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), finansal istikrarı güçlendirmek için kredileri sıkılaştıracak adımlar attı.

Sermaye yeterliliği standart oranlarının hesaplanmasında dikkate alınan risk yüklerinin ihtiyaç kredileri, bireysel kredi kartları, binek araç alımı amaçlı taşıt kredileri ve ihtiyaç sahiplerine kullandırılacak taşıt kredileri bazında artırılmasına Kurul tarafından karar verilmiştir. tüketiciler ve tüketicilerle yapılacak finansal kiralama işlemleri.

Ayrıca kredi kartlarında uygulanan taksit süreleri yurt dışındaki havayolları, seyahat acentaları ve konaklama ile ilgili harcamalarda uygulanmaz ve söz konusu harcamalar
Taksitle ödeme yapılmamasına karar verildi.

Standart yaklaşımda ihtiyaç sahibi kredilerin (kredili mevduat hesapları dahil), bireysel kredi kartlarının (kredi kartı harcamaları ve nakit çekimleri dahil), binek araç alımına yönelik taşıt kredileri ile taşıt garantili kredilerin ve finansal kiralama süreçlerinin risk yükü; tüketicilerle yapılması standart yaklaşımda %150’dir. uygulanacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu