Haber

MEB, Düzce eğitimi için 28 Kasım’da saha ziyareti yapacak

ANKARA (İGFA) – Depremin çabucak akabinde Bakan Özer’in talimatıyla, Bakanlığa bağlı okul ve kurumların yerinde gözetimi ve acil ihtiyaçların giderilmesi amacıyla oluşturulan Bakanlık heyeti, incelemelerde bulunmak üzere bölgeye gitti.

Söz konusu incelemeler Düzce Gölyaka’da devam ederken başka taraftan bölgeden gelen notlar, vakit kaybedilmemesi ismine Ankara’da masaya yatırıldı.

İnşaat ve Emlak Genel Müdürlüğü, Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Orta Öğretim Genel Müdürlüğü ve Temel Eğitim Genel Müdürlüğü birim amirleri ve daire başkanlarının sahada yaptığı teknik incelemeler sonrası, Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy’un başkanlığında durum kıymetlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Strateji Geliştirme Başkanlığı, Takviye Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, İnşaat ve Emlak Genel Müdürlüğü, Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Özel Öğretim Genel Müdürlüğü ve Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ünite amirleri ve daire liderleri katıldı. Toplantıda Düzce, Sakarya ve Zonguldak Vilayet Ve İlçe Ulusal Eğitim Müdürleri ile Bolu Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü de çevrim içi olarak hazır bulundu.

Toplantıda vilayet ve ilçe ulusal eğitim müdürlerinden, zelzeleden etkilenen okul ve eklentilerinin durumu hakkında bilgi alındı. Bakan Özer’in talimatı doğrultusunda en ufak bir ihtiyacın atlanmaması için İnşaat ve Emlak Genel Müdürlüğü birim amiri ve daire başkanları, bir süre daha deprem bölgesinde incelemelerde bulunmaya devam edecek.

Sahada depremden etkilenen eğitim binalarının tespiti çalışmalarının yanı sıra MEB Psikososyal Destek Ekibi, Düzce’de yaşanan sarsıntı sonrası okullarda yürütülecek psikososyal takviye çalışmalarını da planlamak maksadıyla Düzce vilayet psikososyal takviye takımıyla uyumlu bir biçimde çalışma başlattı.

İlk etapta mağduriyet yaşayan öğrenci, öğretmen ve veliler tespit edilerek ziyaretler gerçekleştirildi.

Bu süreçte, öğrencilerin ruhsal sağlamlıklarını güçlendirmek, olağanlaşma süreçlerine katkı sunmak için psikoeğitim programı uygulama çalışmaları planlanırken ayrıyeten gereksinim duyan öğrencilere ferdi ruhsal müracaat hizmeti de verileceği bildirildi.

Öte yandan, Düzce’de yapılacak psikososyal destek faaliyetlerinin koordinesinin yerinde incelenmesi amacıyla 28 Kasım’da bir öteki saha ziyareti daha gerçekleştirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu