Ekonomi

Orta Doğu’da artan çatışmalar küresel emtia fiyatlarını etkileyebilir

Dünya Bankası’nın Ekim 2023 Emtia Piyasaları Görünümü raporuna göre, Orta Doğu’da artan çatışmaların küresel emtia fiyatları üzerinde önemli etkileri olabilir. Washington merkezli kurum, İsrail-Hamas çatışmasının bölgeye yayılması durumunda petrol ve emtia fiyatlarında olası artışlar konusunda uyarıda bulunuyor. Rapor, arz kesintilerinin küresel ekonomi üzerinde dalgalanma etkisi yaratabileceğini ve gıda güvensizliğini daha da kötüleştirebileceğini öne sürüyor.

2011’deki Libya iç savaşına benzer küçük bir aksama senaryosunda, küresel petrol arzı günde 500.000 ila 2 milyon varil azalacak ve bu da petrol fiyatlarında %3-13’lük bir artışa yol açacaktır. 2003’teki Irak savaşı veya İran-Irak savaşı gibi daha ciddi bir senaryoda, petrol arzı günde 3-5 milyon varil azalarak fiyatlar %21-35 oranında artabilir. 1973’teki Yom Kippur Savaşı sırasındaki Arap petrol ambargosu veya Irak’ın Kuveyt’i işgaliyle karşılaştırılabilecek büyük bir aksama senaryosu, küresel petrol arzını günde 6-8 milyon varil azaltarak fiyatların %56-75 oranında artmasına neden olacaktır.

Küçük ve büyük kesinti senaryolarında petrol fiyatları varil başına 90 dolardan 102 dolara ya da 157 dolara yükselebilir. Bu dalgalanmalar doğalgaz fiyatlarını da etkileyecek. Devam eden çatışma halihazırda trajik can kaybıyla sonuçlandı; İsrailli siviller, askerler ve Amerikalılar da dahil olmak üzere yaklaşık 9.400 kişi öldü; Gazze’de 8.000’den fazla Filistinli ve Batı Şeria’da 110 Filistinli. Hamas’ın esir tuttuğu 239 kişiden en az 10’u Amerikalı. İsrail’in Gazze’deki kara operasyonlarını genişletmesi nedeniyle artan durum, uluslararası toplum tarafından yakından takip ediliyor.

Bu potansiyel aksaklıklara rağmen, günümüzün küresel ekonomisi, enerji ürünlerine olan bağımlılığın azalması, tedarik kaynaklarının çeşitlendirilmesi, stratejik rezervler ve petrol vadeli işlem piyasası ve Uluslararası Enerji gibi kurumlar nedeniyle büyük ham petrol fiyatı şoklarıyla başa çıkma konusunda 1970’lere göre daha donanımlıdır. Rapora göre dernek.

Dünya Bankası Baş Ekonomist Yardımcısı Ayhan Köse, petrol fiyatlarında devam eden artışın kaçınılmaz olarak gıda fiyatlarında artışa yol açacağı uyarısında bulunuyor. Dünya Bankası Baş Ekonomisti Indermit Gill, Ukrayna ve Orta Doğu’da artan çatışmaların ikili enerji şokuna yol açabileceği gerekçesiyle politika yapıcılara dikkatli olmalarını tavsiye ediyor.

Dünya Bankası’nın ön değerlendirmesine göre, çatışmalar daha da genişlemediği takdirde emtia piyasalarına etkisi sınırlı kalacak. Rapor, ham petrol fiyatlarının bu çeyrekte varil başına ortalama 90 dolar olacağını ve yavaşlayan küresel ekonomik büyüme nedeniyle gelecek yıl 81 dolara düşeceğini öngörüyor. Raporda ayrıca gelecek yıl toplam emtia fiyatlarında yüzde 4,1’lik bir düşüş öngörülürken, tarımsal emtia ve ana metal fiyatlarının 2024’te düşerek 2025’te istikrara kavuşması bekleniyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haber-celebi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu