Haber

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan açıktan atama açıklaması Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bildiğiniz gibi özellikle beyaz reformla kamuya büyük oranda dönüş başladı. 7 binin üzerinde başvurunun olduğunu, 6 bine yakın da bu dönemde atamasının yapıldığını biliyoruz. Bu başvurulardan yerleşemeyenler oldu, o nedenle başvuruları değerlendirerek, ihtiyacımızı da göz önüne alarak, gelecek hafta yeni bir açıktan atama ilanına çıkılmış olacak.” dedi.

Bakan Koca, Niğde Valisi Mustafa Koç’u ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’yi karış karış gezerek sıhhat altyapısını, çalışanların şartlarını ve sıhhat hizmetini güçlendirmeye çaba ettiklerini söyledi.

Niğde’de 2002’den beri 30 sıhhat tesisi yatırımını tamamladıklarını anlatan Koca, 400 yataklı Niğde Eğitim Araştırma Hastanesinin inşaatının süratle devam ettiğini vurguladı.

Koca, Türkiye’nin son 20 yılda başta sıhhat olmak üzere pek çok alanda çığır açan gelişmeler kaydettiğine değinerek, şöyle devam etti:

“Türkiye Yüzyılı maksadı çerçevesinde sıhhat turizminde Türkiye çatı markasıyla ülkemizi global bir sıhhat üssü haline getirme amacımız var. Sıhhat alanındaki gelişme ivmemiz, yalnızca halkımızın en nitelikli sıhhat hizmetlerine erişimini sağlamakla kalmadı, bizi sıhhatte global bir aktör pozisyonuna da taşıdı. Bugün Türkiye, insanına en geniş kapsayıcılıkla ve en kolay biçimde erişebildiği, en nitelikli sıhhat hizmetini sunabilen seçkin ülkelerden birisi haline geldi. Pandeminin tesirinde geçen son 3 yılda birçok gelişmiş ülkenin sıhhat sistemleri felç olurken, dimdik ayakta duran sıhhat sistemimiz muvaffakiyetin sağlam temeller üzerinde yükseldiğini gösterdi. Başlattığımız beyaz ıslahat sayesinde sistemimiz daha güçlü olacaktır. Sonuçlarının kısa vakitte vatandaşlarımıza yansıyacağına inanıyorum.”

Daha önce ilan edilen 85 bin açıktan atamanın ilk etabı olarak 31 bin 317 kişinin alımına ilişkin kılavuzu, yayımlanması için gelecek hafta ÖSYM’ye göndereceklerini anlatan Koca, 11 bin 317 sürekli işçi alımı için de İŞKUR’a listeleri haftaya göndereceklerini kaydetti.

Toplamda ilk etapta yaklaşık 42 bin 500 kişi alacaklarına dikkati çeken Koca, “Mülakat yapmaksızın direkt atama yapacağız.” diye konuştu.

Hemen ardından ikinci etap ilanına da hızla çıkılacağını, ayrıca kurum içi ve açıktan 4924 sayılı Kanun kapsamında sözleşmeli atama çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Koca, en geç ocak ayında hem kurum içi hem de açıktan atama amacıyla 4924 sayılı Kanun çerçevesinde, sözleşmeli kadro için ilana çıkacaklarını aktardı.

Açıktan atama açıklaması

Bakan Koca, bir basın mensubunun “Geçtiğimiz günlerde açıktan atamalar yapıldı, bu atamaların devamı gelecek mi” sorusu üzerine şu yanıtı verdi:

“Bildiğiniz üzere bilhassa beyaz ıslahatla kamuya büyük oranda dönüş başladı. 7 binin üzerinde müracaatın olduğunu, 6 bine yakın da bu devirde atamasının yapıldığını biliyoruz. Bu müracaatlardan yerleşemeyenler oldu, o nedenle müracaatları kıymetlendirerek, muhtaçlığımızı da göz önüne alarak, gelecek hafta yeni bir açıktan atama ilanına çıkılmış olacak. Demin de konuşmamda belirttim, bunun dışında 4924 sayılı Kanun ile kontratlı takıma da atamayı süratle yapmak istiyoruz. Biliyorsunuz bununla ilgili takım artırımı olmuştu. En geç ocak ayında hem öncelikle kurum içi, devamında açıktan atama olmak üzere kontratlı ile ilgili de atama ilanına çıkmış olacağız.”

Bir gazetecinin, “Özel hastaneler yönetmeliğinde değişiklikle muayenehanelerin özel hastanelerden yararlanmasına kısıtlama getirdiniz. Bu kısıtlama vakıf üniversite hastaneleri için de geçerli mi” sorusu üzerine Koca, “Doğrusu şöyle. Bildiğiniz üzere bu düzenleme özel sıhhat kuruluşları yönetmeliğinde yapıldı. Yani muayenehane doktorlarının, vakıf üniversitelerini kullanma durumu kelam konusu olmayacak.” tabirini kullandı.

Açıklamaların akabinde vatandaşlardan Servet Yüksel, son yıllarda yapılan kent hastaneleri ve sıhhat yatırımlarından ötürü Bakan Koca’ya teşekkür ederek, elini öpmek istedi.

Bakan Koca’ya ziyaretinde AK Parti Niğde milletvekilleri Yavuz Ergun ve Selim Gültekin, Belediye Lideri Emrah Özdemir ve Vilayet Sıhhat Müdürü Koray Okur eşlik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu