Ekonomi

SGK Borcu Yaptıranlara Ödeme Hatırlatma

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’na olan borçlarını peşin veya taksitli ödeme seçeneği ile yeniden yapılandıranlar ile 3 Ağustos’a kadar borcunu ödemeyen veya eksik ödeyenlerden bu tutarlar iskontosuz D- ile hesaplanır. 31 Ağustos’a kadar hesaplanan ÜFE fiyatı ve gecikme zammı toplam fiyata uygulanacak. 7440 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’dan katsayı uygulanmadan birlikte ödemeleri halinde yararlanacaklarını da belirtti.

SGK’dan yapılan açıklamada, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile yeniden yapılandırılan borçların peşin ve ilk taksit ödeme süresinin 31 Temmuz’a kadar uzatıldığı hatırlatıldı.

Sigorta primi ve yeniden yapılandırma borçlarının son ödeme tarihlerinin aynı güne denk gelmesi nedeniyle, nakit ödeme ve yapılandırmanın ilk iki taksitinin son ödeme tarihinin 3 Ağustos’a kadar uzatıldığı belirtildi. kurumun tahsilat sistemi.

Açıklamada, “Peşin veya taksitli ödeme seçeneği ile Kuruma olan borçlarını yeniden yapılandıranlar ile 3 Ağustos’a kadar borcunu ödemeyen veya eksik ödeyenler bu tutarları birlikte öderler. 31 Ağustos’a kadar hesaplanan iskontosuz Yİ-ÜFE tutarı ile toplam tutara uygulanacak gecikme zammı katsayı uygulanmadan kanundan yararlanmaları mümkün olacaktır.” terimler kullanıldı.

Taksitli ödeme seçeneğini tercih eden ancak birinci ve ikinci taksiti ödeme yükümlülüğünü yerine getiremeyen işverenlerin/sigortalıların belgelerinin bağlı olduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine/sosyal güvenlik merkezlerine başvurmaları gerektiği açıklandı. , bu kapsamdaki ödemelerini yapabilmek ve ödeme planlarını kendi ödeme planlarına çevirebilmek için işyerleri/sigortalıları ile.

gumusovahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu