Ekonomi

S&P 500’deki teknoloji dalgalanması çeşitlendirme çağrılarına yol açıyor

S&P 500‘ün teknoloji sektörünün endeksin rekor performansına yaptığı önemli katkı, yatırımcıların portföylerini çeşitlendirmeleri yönündeki çağrıları yoğunlaştırdı. S&P 500 ile eşit ağırlıklı versiyonu arasındaki getiri farkı 15 yılın zirvesine ulaştı ve piyasanın NASDAQ:NVDA (NASDAQ:NVDA) gibi baskın yapay zeka şirketlerinden uzaklaşması durumunda potansiyel bir riske işaret ediyor.

S&P Dow Jones Indices’e göre, 2024 yılının ilk altı ayında S&P 500 ile eşit ağırlıklı S&P 500 arasındaki toplam getiri farkı %10,21’e çıktı. Bu fark, NASDAQ:MSFT ve NASDAQ:NVDA gibi büyük teknoloji hisselerinin daha geniş piyasanın rallisi üzerindeki aşırı etkisini vurgulamaktadır.

S&P 500’ün en büyük 10 hissesinin yoğunluğu, endeksteki ağırlıklarının %40’ın biraz üzerine çıkmasıyla, en son dotcom balonu sırasında görülen seviyelere yaklaşıyor. Hisseleri iki kattan fazla artan NASDAQ:NVDA’nın performansı hariç tutulduğunda, S&P 500’ün yükselişi 2024’ün ilk yarısı için yaklaşık %10 olacaktır. İlk yedi teknoloji devi olmasaydı, endeksin kazancı %6’nın biraz üzerinde olacaktı.

Dotcom dönemindekine benzer aşırı değerlenme endişelerinin ortasında, piyasa katılımcıları yatırımlarını şu anda daha uygun fiyatlı olan sektörlerde çeşitlendirmenin önemini kabul ediyor.

İleriye bakıldığında, S&P 500 ile eşit ağırlıklı muadili arasındaki performans farkının daralması bekleniyor. Piyasa gözlemcileri, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarında yapacağı herhangi bir indirimin, daha çeşitlendirilmiş bir piyasa yaklaşımından faydalanacak olan küçük ve orta ölçekli şirketleri destekleyebileceğini öngörüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

karliovahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu