Ekonomi

Ticaret Bakanlığı: “Çimento arzını rahatlatacak tedbirler alınacak”

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, inşaat sektöründen çimento ve klinker arzının kısıldığına dair yoğun bildirimlerin geldiği ve bu ürünlerde son aylarda fiyat artışlarının görüldüğü belirtildi. Bu ürünlerdeki fiyat artışlarının önlenmesi ve yurt içi arzın rahatlatılması için gerekli tedbirler Bakanlığımızca gecikmeksizin alınacaktır.”söylendi.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Ekonomimizde değerli bir yüke sahip olan ve birçok şubemizi ve vatandaşlarımızın refahını doğrudan ve dolaylı olarak ilgilendiren inşaat sektöründeki gelişmeler Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmekte ve dış ticaret açısından da izlenmektedir.

– İnşaat departmanında yoğun olarak kullanılan çimento ve klinker ihracatının, öncelikle iç talebin karşılanmasına yönelik olarak daha yakından izlenmesi ve gerekli önlemlerin zamanında alınmasını sağlamak.

– Söz konusu işlerin yurt içi temininde sıkıntı yaşandığına dair Bakanlığımıza yoğun bildirimler yapılması ve söz konusu işlerin yurt içi satış fiyatlarında özellikle son yıllarda Bakanlığımızca gözlemlenen artışlar nedeniyle 1-2 ay sonra bu işlerin fiyat artışlarını önlemek ve yerli arzı rahatlatmak için gerekli tedbirler gecikmeksizin Bakanlığımız tarafından alınacaktır. alınacak. Bakanlığımızca bu tedbirlerin piyasada yaratmasını beklediği olumlu etkilerin istenilen düzeyde olmaması durumunda, alınan tedbirlere ek olarak ilave tedbirlerden kaçınılmayacağı ilgili taraflara bildirilmesinde fayda olacaktır. .

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu