Haber

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı KKTC’de törenlerle kutlandı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC), Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlandı.

Başkent Lefkoşa’daki tören Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi.

Törene, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Meclis Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Ünal Üstel, KKTC 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, KKTC Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Selahattin Kılınç, Emniyet Genel Müdürü katıldı. Kuvvet Komutanı Tümgeneral Osman Aytaç, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, bazı bakan ve milletvekilleri, askeri yetkililer, siyasiler, kurum, kuruluş ve dernek temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Tören, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle devam etti.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, anma özel defterine şunları yazdı:

“Tarihte çok az olay, kendisinden sonra gerçekleşecek olayları belirlemiştir. 100 yıl sonra bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanına baktığımızda bunun büyük olaylardan biri olduğunu anlıyoruz. Osmanlı Devleti tüm bunlara direndi. yayılmacı devletlerin ve büyük güçlerin yıkılan Osmanlı İmparatorluğu topraklarında oynadığı oyunlar ve ayakta kalma gücünü ortaya koymuştur.” Büyük Türk milletinin, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yürüttüğü Kurtuluş Savaşı ve onun son aşaması olan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanı, askeri, diplomatik ve siyasi bir zaferdir. Türkiye Cumhuriyeti’nin başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm liderlerden razı olmasını Allah’tan niyaz ediyorum. Recep Tayyip Erdoğan şahsında tüm Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik ediyor, Cumhuriyetin 100. yılında ‘Türkiye Yüzyılı’nın tüm yurttaşlarımızla birlikte bir ‘Türk Yüzyılı’na dönüşmesini temenni ediyorum. Kıbrıslı Türkler size minnettardır. “

KKTC’nin tüm şehirlerinde kutlama törenleri düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, KKTC’nin Girne, Gazimağusa, Güzelyurt, Lefke, İskele, Mehmetçik, Akdoğan ve Geçitkale kentlerinde törenlerle kutlandı.

Ülke genelinde cadde ve caddeler Türk ve KKTC bayraklarıyla süslendi.

Bando ve fener alayı çeşitli illerde konser ve yürüyüşler düzenleyecek, jimnastik, badminton ve okçuluk federasyonları tarafından Lefkoşa’da Cumhuriyet Kupası yarışları düzenlenecek.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle bu akşam Lefkoşa’daki Türkiye Büyükelçiliği’nde resepsiyon düzenlenecek.

selcukluajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu