Ekonomi

Türkiye İmsad: İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Ekimde 0,64 Puanlık Kayıpla 69,78 Puana İndi

Türkiye İnşaat Materyali Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından hazırlanan inşaat materyalleri sanayi bileşik endeksi, ekim ayında 0,64 puanlık kayıpla 69,78 puana indi. Endeks, alınan ihracat siparişlerindeki sert düşüşün tesiriyle ekim ayında pandemi sonrasının en düşük düzeyine geriledi.

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan ekim ayı inşaat materyalleri sanayi bileşik endeksi açıklandı. Buna nazaran; endeks, alınan ihracat siparişlerindeki sert düşüşün tesiriyle ekim ayında pandemi sonrasının en düşük düzeyine geriledi. İhracat pazarlarındaki küçülme, siparişlerde değerli oranda gerilemeye neden oldu. Son çeyrekte iç ve dış talepte görülen daralmalar önümüzdeki aylarda faaliyetlerde de sert düşüşler olabileceğinin sinyallerini verdi. Açıklamada şu bilgiler yer aldı:

“İNŞAAT GEREÇLERİ SANAYİ BİLEŞİK ENDEKSİ 2022 YILININ EN DÜŞÜK DÜZEYİNE GERİLEDİ: İnşaat gereçleri sanayi bileşik endeksi, ekim ayında 0,64 puanlık kayıpla 69,78 puana indi. Bileşik endeks, pandemi sonrasındaki toparlanmanın değerli kısmını geri vererek 2022 yılının en düşük düzeyine geriledi. Mevsimsellik tesirlerinin yanı sıra pazarlardaki şartların bozulması, bileşik endekste düşüşün nedenleri ortasında yer aldı.

FİNANSMAN BADİRELERİ, YÜKSEK MALİYETLER, FAALİYETLER ÜZERİNDE BASKI OLUŞTURUYOR: Eylül ayında zayıflayan inşaat materyalleri sanayi faaliyetleri, ekim ayında hudutlu da olsa yine artış gösterdi. Yüksek mevsimin sonuna yaklaşılırken iç pazardaki yavaşlama, faaliyetleri sınırlamaya başladı. Bu periyotta dış pazarlardaki yavaşlama, finansman meşakkatleri ile yüksek maliyetler de faaliyetler üzerinde tesirli oldu. Faaliyet endeksi ekim ayında bir evvelki aya göre 0,1 puan artış gösterdi. Alt faaliyet kümelerinde ise farklı eğilimler ortaya çıktı. İç pazarda hareketlilik sürerken yurtiçi satışlar ekim ayında sonlu ölçüde arttı. İhracat düzeyi ekim ayında değişmedi. İç pazardaki geri dönüş dikkat çekerken dış talepteki yavaşlama ise daha besbelli hale geldi. İç ve dış pazardaki bu gelişmelerle birlikte finansman kasvetleri ile yüksek maliyetler, faaliyetler üzerinde baskı oluşturuyor.

GÜVEN DÜZEYİ BU PERİYOTTA BİR EVVELKİ AYA GÖRE 0,35 PUAN AZALDI: Güven endeksi ekim ayında da düşüş kaydederken bilhassa dış pazarlardaki faaliyetlerde yaşanan düşüş inanç kaybına neden oldu. İç pazardaki satışlarda gerçekleşen artış ise inancı destekledi. Lakin yüksek inşaat maliyetleri ve finansmana erişimde yaşanan zorluklar inancı baskılıyor. Yeni başlayan toplumsal konut ve işyeri projesinin de inanç endeksine tesirleri sonlu kaldı. İtimat düzeyi bu devirde bir evvelki aya göre 0,35 puan azaldı. Kırılgan yapısı ile İnanç Endeksi yeni yılın ikinci yarısında kademeli zayıflama eğilimini sürdürüyor. Türkiye iktisadına yönelik inanç düzeyi hudutlu ölçüde geriledi. İnşaat bölümünde ve inşaat materyalleri endüstrisinde ise inanç sonlu düşüşler kaydetti. Yurtiçi pazarlarda itimat hudutlu ölçüde azalırken ihracat pazarlarına yönelik geriledi. İnanç yılın son çeyreğinde kırılgan ve zayıf kalmaya devam etti. Pazarlardaki yavaşlamanın yanı sıra finansmana erişimde yaşanan külfetler, jeopolitik riskler ile yüksek maliyetler üzere birçok etken itimadı sınırladı.

İHRACAT SİPARİŞLERİNDEKİ SERT DÜŞÜŞ, ÜRETİM VE İSTİHDAM BEKLENTİLERİNİ DE DÜŞÜRDÜ: Beklenti endeksi ekim ayında bir evvelki aya göre 1,2 puan geriledi. Böylelikle beklenti endeksi son 6 ay boyunca düşüş kaydetti. Pazar şartlarındaki zayıflama, bilhassa de ihracat siparişlerinde yaşanan sert düşüş gerilemede tesirli oldu. İç ve dış pazara ait göstergelerde sert düşüşler kaydedilirken buna bağlı olarak üretim ve istihdam beklentileri de değerli ölçüde zayıfladı. Türkiye iktisadına ait beklentilerde sonlu düşüş kaydedildi. Yüksek maliyetler, enflasyon ve finansmana erişimdeki zorluklar ekonomik beklentileri zayıflatıyor. Önümüzdeki üç aya ait alınan yurtiçi siparişler azalmaya devam ederken ihracat siparişleri sert düşüş kaydetti. İhracat pazarlarındaki daralma bu periyotta daha bariz hissedilmeye başlandı.

ÖNÜMÜZDEKİ 3 AYIN ÜRETİM BEKLENTİSİ EKİM AYINDA SERT DÜŞTÜ: Önümüzdeki 3 ayın üretim beklentisi, iç ve dış talepteki düşüşe bağlı olarak ekim ayında sert düşüş gösterdi. İç talepteki yavaşlama ve dış talepteki daralma, beklentileri kıymetli ölçüde zayıflattı. İhracat pazarlarına ve iç pazara ait beklentiler, faaliyetlerde de daralma olacağına işaret ediyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu