Haber

Adıyaman Üniversitesi Uzaktan Algılama Coğrafi Bilgi Sistemleri Merkezi Müdürü: Adıyaman’da 7 ve üzeri deprem beklemiyorduk

Adıyaman Üniversitesi Uzaktan Algılama Coğrafi Bilgi Sistemleri Merkezi Müdürü Doç. 6 Şubat Depremi sonrası saha araştırmasında görev alan Prof. Dr. Senem Tekin, bazı bilim adamlarının aksine Adıyaman’da 7 ve daha büyük büyüklükte bir deprem beklemediklerinin altını çizdi.

Adıyaman Üniversitesi Öğretim Üyesi Jeoloji Mühendisi Uzaktan Algılama Coğrafi Bilgi Sistemleri Merkezi Müdürü Doç. Dr. Senem Tekin, 6 Şubat depreminin ardından meydana gelen yeni faylar ve deprem olasılıkları hakkında değerli açıklamalarda bulundu.

Doç. Yer hareketleri konusunda değerli çalışmalar yürüten Prof. Dr. Senem Tekin, bazı bilim adamlarının Doğu Anadolu Fay Hattı’ndaki bir miktar enerjinin Bitli-Zagros Fay Segmenti’ne yük bindirerek depremi ileri ittiği yönündeki açıklamalarının aksine, bu kuvvetin Akçadağ, Arguvan ve Arguvan Fay Segmenti’ne yük getirdiğini savundu. Malatya Fayı’ndaki Kemaliye Segmentleri.

Tekin, 6 Şubat depremlerinin yoğunluk dağılımının yüksek olması, 2021 yılında hazırlanan rapordaki tahminlerin 6 Şubat’ta gerçekleşmesi, Malatya Fay Zonu ve Adıyaman’da 7 ve daha büyük büyüklükte deprem beklentisiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

“6 Şubat depreminin büyüklüğü 10’a çıktı”

6 Şubat depremlerinin şiddetinin yüksek olduğuna dikkat çeken Senem Tekin, “6 Şubat depremlerinin yoğunluk dağılımına baktığımızda Adıyaman genelinde 7,7 büyüklüğündeki deprem Richter ölçeğine göre 10 büyüklüğüne kadar çıkıyor. 7,6 büyüklüğündeki depremde ise büyüklüğü 9’a kadar ulaşıyor. “Bu kadar uzun süre mi bekliyorduk? Hayır, bu kadar uzun süre beklemiyorduk. Elbette bu kadar yıkımın olması normal değil, bunun farklı etkenleri var” dedi.

“2021 yılındaki IRAP raporunda 6,5 ​​büyüklüğündeki depremde 1.500 binanın çökeceğini öngörmüştük.”

Doç. Dr. Tekin, İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) kapsamında 2021 yılında yürütülen çalışmaların raporlarına yansıyan öngörülerin gerçekleştiğini vurgulayarak, “İRAP kapsamında tüm süreç boyunca tehlike haritalarımızı oluşturduk. Adıyaman’da özellikle Pazarcık-Çelikhan ortasında 6,5 ​​büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişse, bunun dışında binalara yönelik “Risk envanteri oluşturmak için bu analizleri yaptık. 6,5 ve üzeri büyüklüğünde bir deprem olması durumunda Adıyaman merkezde 1.500 binanın ya çökeceğini ya da ağır hasar göreceğini tespit ettik. Maalesef 6 Şubat depreminde öngördüğümüz tüm sonuçları yaşadık” dedi.

“Serinyol Segmenti ilk kez haritalandırıldı”

6 Şubat depreminden sonra yeni fayların ortaya çıktığına dikkat çeken Tekin, “6 Şubat depremi sonrası yüzey kırıklarına baktığımızda Serinyol Segmenti ilk kez Maden Tetkik Arama (MTA) tarafından haritalandı. Doğu Anadolu Fay Zonu’nda aktif fay hatları arazi gözlemleriyle haritalandı. “Hava fotoğraflarıyla haritalandırıyoruz. Ancak gelişen her deprem çalışmasıyla birlikte Paleosismoloji projelerinde incelenen bölgelerdeki aktif fay hatları da güncellenmektedir. Şu anda aktif fay haritası 2013’te basıldığı gibi değil ancak ülke genelinde daha fazla fay hattı çizildi ve güncellenmeye devam ediyor” dedi.

“Adıyaman’da 7 ve üzeri büyüklükte deprem beklemiyoruz”

Prof., geçtiğimiz günlerde Bitlis-Zağros Segmenti nedeniyle Adıyaman’da 7 ve üzeri büyüklükte deprem olasılığının yüksek olduğunu belirtti. Dr. Doç. Prof. Naci Görür’ün açıklamalarından farklı bir açıklama yaptı. Dr. Senem Tekin, “Ülkemizde 6 ve üzeri büyüklükte deprem üretme potansiyeli olan 534 fay hattı var. Afetlere hazırlıklı olmamız, planlar yapmamız, doğru yerleşimlere gitmemiz gerekiyor. Adıyaman’ın merkezinden geçen bir fay hattı var. Ancak kuzey kesimlerden geçen çok sayıda fay hattı var. Tabii tek tek baktığımızda 6 büyüklüğünde deprem üretme potansiyeli var. Faylarımız var. yani tekrarlama dönemindeler. Aletli ve geçmiş kayıtlarımıza baktığımızda bu bölgede 500 yıllık, hatta 600 yıla yakın dönemlerde bu kadar yıkıcı depremlerin yaşandığını biliyoruz. Dolayısıyla Adıyaman merkeze yakın bir bölgede 7 ve üzeri büyüklükte bir depremin meydana geleceğini öngörmüyoruz. 6 Şubat Depremi’nin enerjisi Malatya tarafına kaymış görünüyor. Ölü Deniz’in güney kısımlarına kaymış gibi görünüyor. Hangi bölgede olacağını artık bilmiyoruz ama elbette mümkün. Bu bölgede 5,5. -6 civarında depremler yaşayabiliriz. Depremle yaşamaya alışmamız gerekiyor.

Yaptığımız çalışmalara göre Malatya tarafına daha fazla yük bindiriyoruz. Malatya’da son 1,5 aydır 5,5 büyüklüğünde depremler yaşıyoruz. Akçadağ, Arguvan ve Kemaliye segmentlerinden oluşan bir faydır. “Akçadağ Segmenti Adıyaman merkeze daha yakın olduğundan tehlike haritalarımızı bu bölgede gelişebilecek farklı deprem büyüklükleri ve senaryolara göre oluşturuyoruz” diyerek görüşlerini savundu. – ADIYAMAN

refahiyeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu