Sağlık

Kadınlarda Yaygın Ama Az Bilinen Bir Hastalığa Dikkat!

En ilgisiz gibi görünen organı bile etkileyen, yarattığı bambaşka sorunlarla kişinin ‘doktor doktor dolaşması’na neden olan, yıllarca teşhis konulamadığı için acısına çare bulunamayan bir hastalık düşünün! İşte kadınların hayatını kabusa çevirebilen bu sinsi hastalığın adı; Derin Pelvik Endometriozis! Acıbadem Taksim Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr.Faruk Abike Toplumun endometriozisi sadece ‘çikolata kisti’ olarak algılamasının hastalığın teşhisini geciktirdiğini, dolayısıyla bu algının değiştirilmesi gerektiğini vurguluyor. Doç. Faruk Abike, inatçı bağırsak şikayetlerinden cinsel ilişki sırasında ağrıya, idrar yolu sorunlarından kasık, bel ve sırt ağrılarına kadar pek çok şikayete neden olabilen, endometriozisin en ağır türü olan Derin Pelvik Endometriozis hakkında konuştu. yaşam konforunu artırmak için önemli uyarı ve önerilerde bulundu.

 

 

Yaygın olarak ‘çikolata kisti’ olarak adlandırılan endometriozis, endometriyal dokunun rahim dışındaki bölgelerde tutulması anlamına gelir. Sanılanın aksine ‘çikolata kisti’ endometriozis türlerinden sadece bir tanesidir ve Derin Pelvik Endometriozis çok daha şiddetli bir türdür! Acıbadem Taksim Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr.Faruk Abike “Endometriozisin sadece çikolata kisti olarak algılanması son derece yanlıştır ve bu yanlış algının bir an önce değiştirilmesi gerekmektedir. Çünkü hastada çikolata kisti tespit edilmese bile endometriozisin en ağır türü olan Derin Pelvik Endometriozis mevcut olabilir ve tedavi edilmesi gerekir” diyor. Doç. Derin Pelvik Endometriozis hastalığının birçok hastalığı taklit etmesi ve o hastalıklara ait şikayetlere yol açması nedeniyle tanısının 10 yılı bulabileceğini belirten Prof. Faruk Abike şöyle diyor: “Derin Pelvik Endometriozis; Bağırsak tıkanıklığı, inatçı gaz şikayetleri, dışkılama sırasında ağrı, ishal ve kabızlık, cinsel ilişki ve adet döneminde şiddetli ağrı, kasık, bel ve sırt ağrısına neden olabilir. Bağırsak tutulumu olan hastaların karınlarında sıklıkla hamileymiş gibi şişlikler görülür. “Aynı zamanda anne olmanın önündeki en önemli engellerden biri.”

 

Erken teşhis ve tedavi için bu tekliflere dikkat edin!

 

Doç. Özellikle zamanla artan adet ağrısı, cinsel ilişki sırasında ağrı, hamile kalamama, bağırsak sorunları ve olağandışı kanama sorunları olan kadınlarda herhangi bir patoloji tespit edilmese bile endometriozis konusunda deneyimli bir jinekolog tarafından değerlendirme yapılması gerektiğini belirten Prof. ultrason veya diğer görüntüleme tekniklerinde. Faruk Abike “Derin Pelvik Endometriozisin klasik görüntüleme sistemleriyle tanısı oldukça zor olup, bu hastalıkta deneyimli bir Jinekolojik Muayene Uzmanı tarafından jinekolojik muayene, özel tekniklerle transvajinal ultrason muayenesi ve gerektiğinde MR incelemesi ile teşhis konur. Tanı konulduktan sonra uygun tedavi seçenekleri belirlenir ve hastanın semptomları yönetilir. “Bu hastalığın erken teşhisi ve tedavisi hastaların yaşam kalitesini artırabilir ve doğurganlık sorunlarını azaltabilir” diyor. Kişiye özel yaklaşımlarla tedavi; Doç. Tıbbi tedavi, beslenme değişikliği ya da cerrahi müdahale gibi uygulamalarla yapılabileceğini belirten Prof. Faruk Abike, kişiye özel yaklaşımla hareket etmenin çok değerli olduğunu söylüyor.

 

Derin Pelvik Endometriozise Karşı Etkili Önlemler!

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Faruk Abike Derin Pelvik Endometriozis ile mücadeleye yönelik önerilerini 7 maddede sıralıyor;

 

  • Doktorunuzla düzenli iletişim halinde kalın. Şikayetlerinizde değişiklik olması veya yeni sorunların ortaya çıkması durumunda mutlaka bize bildirin.
  • Tedavi planınızı aksatmayın. Gerekirse planınızı doktorunuzla gözden geçirin.
  • Hafif antrenman yapın ancak aşırı antrenmandan kaçının. Doktorunuza danışmadan yeni bir antrenman programına başlamayın.
  • Antiinflamatuar özelliklere sahip gıdaları içeren bir diyet benimseyin. C vitamini, omega-3 yağ asitleri ve lif içeren gıdalar iltihabı azaltabilir.
  • Stres hastalık şikayetlerinizi artırabilir. Meditasyon, derin nefes alma teknikleri, yoga veya terapi gibi gerginlik yönetimi tekniklerini uygulayın.
  • Destek gruplarına katılmak, deneyimleri diğer insanlarla paylaşmak ve duygusal destek almak Derin Pelvik Endometriozis ile baş etmede yardımcı olabilir.
  • Sigarayı bırakmak, sağlıklı bir uyku rutini oluşturmak ve alkol tüketimini sınırlamak gibi yaşam tarzı değişiklikleri genel sağlığınızı iyileştirebilir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

basciftlik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu