Haber

Endonezya’daki depremde ölü sayısı 268’e yükseldi

– Endonezya’daki depremde ölü sayısı 268’e yükseldi

JAKARTA – Endonezya’nın Batı Java eyaletinde meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 268’ye ulaştı.

Endonezya’nın Batı Java eyaletindeki Cianjur bölgesinde dün meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremin bilançosu ağırlaşıyor. Endonezya Ulusal Afet Ajansından yapılan açıklamaya göre depremde can kaybı 162’den 268’e, yaralı sayısı ise bin 83’e yükseldi. 151 kişinin ise kayıp durumda olduğu aktarıldı. Batı Java Valisi Ridwan Kamil, ölenlerin birçoklarının devlet okulu öğrencileri olduğunu, öğrencilerin zelzele sırasında okullarda olduğunu belirtti.

Arama-kurtarma ve yardım çalışmaları sürüyor

Depremin akabinde başlatılan kurtarma çalışmaları, yollarda ve köprülerde hasar meydana gelmesi, beton molozlarının taşınması için gerekli olan ağır ekipman eksikliği nedeniyle büyük ölçüde sekteye uğradı. Ulusal Arama Kurtarma Ajansı Lideri Henri Alfiandi toprak kaymaları ve arazinin engebeli yapısı nedeniyle kurtarma çalışmalarının zahmetle yürütüldüğünü aktardı. Sarsıntıda devrilerek yolları kapatan ağaçların ve toprağın temizlenmesi için Bandung ve Bogor kentlerinden 7 ekskavatör ile 10 kamyon bölgeye getirilirken, yiyecek, çadır, battaniye ve öbür gereçleri taşıyan yardım kamyonları da başşehir Jakarta’dan Cianjur’a hakikat yola çıktı.

Widodo’dan evi hasar görenlere 50 milyon rupiye kadar destek sözü

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, yaklaşık 175 bin kişinin yaşadığı Cianjur’da bir futbol alanına kurulan barınaklarda kalanları ziyaret eden Widodo, “Kendi adıma ve hükümet adına, Cianjur depreminde hayatını kaybedenlerin ailelerine en derin başsağlığı dileklerimi iletmek istiyorum” dedi. Widodo Cianjur’u başka kentlere bağlayan ana köprü de dahil olmak üzere altyapıyı yine inşa etme ve meskeni hasar gören herkese 50 milyon rupiye (3 bin 180 dolar) kadar yardım sağlama kelamı verdi.

Öte yandan büyük yıkıma yol açan zelzele 10 kilometre derinlikte kaydedilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu