Teknoloji

Google, Project Gameface ile Android’i ellerinizi kullanmadan kontrol etmenizi sağlayacak

Google, geçtiğimiz yılın Google I/O geliştirici konferansında, kullanıcıların bilgisayarın imlecini baş hareketleri ve yüz hareketleriyle kontrol etmelerini sağlayan “eller serbest oyun faresi” Project Gameface’i ilk kez tanıtmıştı. Bu yılsa şirket, Project Gameface için daha fazla kodu açık kaynaklı hale getirdiğini ve geliştiricilerin teknolojiyi kullanabilecek Android uygulamaları oluşturmasına imkan tanıdığını duyurdu.

Araç, sanal bir imleci kontrol etmek amacıyla kullanılabilen yüz ifadelerini ve baş hareketlerini takip etmek için Android telefonun ön kamerasını kullanıyor. Örneğin bir kullanıcı ekrandaki öğeleri “seçmek” için gülümseyebilir veya bir Android telefonun ana ekranına dönmek için sol kaşını kaldırabilir. Ayrıca kullanıcılar her ifade için eşikler veya hareket boyutları ayarlayabilir, bu sayede belirli bir fare eylemini tetiklemek için ifadelerinin ne kadar belirgin olması gerektiğini kontrol edebilirler.

Şirket, Project Gameface’i, kaslarını zayıflatan kas distrofisine sahip olan oyun yayıncısı Lance Carr ile beraber geliştirdi. Carr, bir yangın evini ve pahalı ekipmanlarını yok etmeden önce oyun oynamak için başını takip eden bir fare kullanıyordu. Project Gameface’in ilk sürümü oyun oynamaya odaklanıyordu ve yüz ifadelerini tespit etmek için bir web kamerası kullanıyordu ancak, bunun birçok başka potansiyel kullanıma sahip olduğu en baştan beri biliniyordu.

Aracın Android yayımı için Google, engelli kişileri destekleyen Incluzza adlı Hintli bir kuruluşla işbirliği yaptı. Bu işbirliği, şirkete Project Gameface’in engelli kişilerin eğitimlerini ilerletmelerine, arkadaşlarıyla ve aileleriyle daha kolay iletişim kurmalarına ve çevrimiçi iş bulmalarına nasıl yardımcı olabileceğini öğrenme şansı tanıdı. Google, projenin açık kaynak kodunu GitHub’da yayınladı ve daha fazla geliştiricinin “yeni deneyimler oluşturmak için bundan yararlanmaya” karar vereceğini ümit ediyor.

haber-manyas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu