Ekonomi

Kamu alacaklarına uygulanan ertelenmiş faiz ve geç ödeme faiz oranları artırıldı

Resmi Gazete’de yayımlanan Tahsilat Genel Tebliği ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kamu alacaklarına uygulanan erteleme faizi yüzde 24’ten yüzde 36’ya çıkarıldı. Yüzde 2,5 olan geç ödeme cezası yüzde 3,5’e çıkarıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre kamu alacaklarına uygulanan erteleme faizi yüzde 24’ten yüzde 36’ya çıkarıldı.

Buna göre, bugünden önce yapılan başvurulara istinaden ertelenecek kamu alacakları ile tebliğin yayımı tarihinden önce ertelenen ve bu Kanun uyarınca ödenen kamu alacaklarına eski tecil faiz oranı (yüzde 24) uygulanacaktır. Başvuru tarihinden itibaren erteleme kurallarına uygun olarak ödeme yapılması şartıyla erteleme kuralları geçerlidir.

Aynı durumda, bugünden önce ertelenmesi talep edilen ve talebin kabul edilerek ertelendiği amme alacakları için erteleme ihlali yapılmış ancak yeni talepler üzerine erteleme tekrar yapılmışsa (erteleme geçerli sayılır), eski Erteleme faiz oranı (yüzde 24) bugünden sonra ödenecek. Gerekli taksit fiyatlarına yüzde 36 oranında erteleme faizi uygulanacaktır.

Öte yandan, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’daki gecikme artış oranı her ay farklı uygulanmak üzere yüzde 3,5 oldu. – ANKARA

seben-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu