Haber

Libya’da Seçim Yasaları İçin Uzlaşıya Varıldı

Libya Seçim Yasalarını Belirleme Komitesi (6+6), yapılacak seçimlerle ilgili birçok konuda tam uzlaşmaya varıldığını açıkladı.

Fas’ın başkenti Rabat’ta bir araya gelen Karma Meclis Sözcüsü Ömer Muhammed Ebu Hayat düzenlediği basın toplantısında, “devlet başkanı ve milletvekillerinin seçimine ilişkin hususlarda tam anlaşmaya varıldığını” söyledi.

Ülkede bundan sonraki yasamanın Senato ve Temsilciler Meclisi olmak üzere iki kanattan oluşacağını kaydeden Ebu Hayat, bununla ilgili yasaların hazırlanmasının biraz zaman alacağına değindi.

Ebu Hayat, üzerinde anlaşmaya varılan hususlar arasında, partilerin milletvekilliği seçimlerine katılımının parti listeleri veya bireysel aday gösterme yoluyla yapılabileceğini belirtti.

Abu Life, Meclis ve Senato’daki koltukların seçim bölgelerine göre belirlenmesi ve tahsis edilmesi, aday listelerinin oluşturulması ve onaylanması ve kadınların temsili ve seçim suçlarının kontrolüne ilişkin prosedürlerde ilerleme kaydedildiğini kaydetti.

“Yasama ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin eş zamanlı prosedürlere göre gerçekleştirileceğine” işaret eden Abu Life, Komisyonun seçimler için uzlaşmaya dayalı ve kapsamlı bir yasal çerçeveye ulaşmak için toplantılarda çeşitli seçim yasa tasarılarının hazırlanmasını tamamlamaya istekli olduğunu söyledi. Libya ve bunun için ülkedeki ilgili kurumlar ve Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi ve Dayanma Misyonu (UNSMIL) ile istişareler yoluyla yürütüldüğünü vurguladı.

Libya Devlet Yüksek Konseyi ve Temsilciler Meclisi’nin 6 üyesinden oluşan Seçim Maddelerini Belirleme Komitesi, bu yıl yapılması planlanan seçimlerin maddelerini belirlemek üzere 22 Mayıs Pazartesi günü Rabat’ta görüşmelere başladı.

Libya’da seçimler için anayasa değişikliği

Libya’da Muammer Kaddafi rejiminin devrilmesinin (1969-2011) ardından ilan edilen “Anayasa Beyannamesi”, ülkenin süreksiz anayasa kararında yer alıyor.

Libya Devlet Yüksek Konseyi’nin 6 üyesi ve Temsilciler Meclisi’nin 6 üyesinden oluşan Seçim Hükümlerini Belirleme Komitesi, seçimlerin anayasal dayanağı olarak kabul edilen Anayasa Beyannamesi’nin 13’üncü maddesinde değişiklik yapmayı planlıyor. ülkede.

banazhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu